Кнут Гамсун, справжнє ім'я - Кнут Петерсен, народився 4 серпня 1859 в бідній сім'ї в сільському районі Норвегії.

Майбутній письменник займався самоосвітою, але йому не вистачало соціального та інтелектуального фону, який часто асоціювався з європейськими письменниками того часу.

Він почав писати в 17 років. Після довгого періоду написання юнацьких творів, до тридцяти років Гамсун знайшов свій справжній голос, який не був схожий ні на що до цього відоме.

Ісаак Башевис-Зінгер був тією людиною, яка назвала Кнута Гамсуна батьком модерністської літератури. Але його сміливо можна назвати також і батьком постмодерністської літератури. Після виходу в світ в 1890 році роману "Голод", Кнут Гамсун дав життя першому в серії романів, які передбачають все: від жахливої ​​абсурдності Кафки до сухої апатії екзистенціалістів, і навіть автобіографічні дослідження Чарльза Буковскі.

Популярні новини зараз
Долари можна продавати? Що буде з курсом в Україні після приходу Трампа Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень Десятки тисяч українців залишилися без "броні" від мобілізації: за які порушення призиватимуть Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році
Показати ще

На жаль, Кнут Гамсун зараз вважається письменником, якого намагається уникати літературний істеблішмент. Але не тому, що його книги з часом втратили свою значимість, а через його вкрай праві політичні погляди. Свого часу він відкрито підтримав Гітлера і норвезьке нацистське правління.

Але література Гамсуна це зовсім інша справа. Хочемо ми цього чи ні, але ігнорувати значущість робіт Кнута Гамсуна безглуздо. Він зіграв важливу роль в літературній еволюції.

"У сучасній літературі я не бачу нікого, рівного йому по оригінальності творчості" - писав Максим Горький.

На відміну від будь-якого іншого письменника, Гамсун, з'явився зовсім сформованим, вільним від будь-якої літературної традиції і навіть явного впливу.

За словами Гамсуна, в літературі в ті часи переважали старанно прописані томи, заповнені розмовами в вітальні і пишномовна проза, в якій було мало психологічного та емоційного змісту. Гамсун виступав проти такої концепції.

Сам він писав невеликі історії, часто від першої особи, побудовані більше на заплутаності, ніж на дії, суперечливі і часто такі, які містять брутальні махінації людського серця і розуму. Як результат, з'явилася серія захоплюючих психологічних романів, які вразили як критиків, так і письменників.

Деякі сперечаються з тим, що Кнут створив свої найкращі твори в першій половині своєї творчості, коли були написані романи "Містерії", "Пан", "Вікторія" і "Голод".

У 1894 році виходить його роман "Пан", в якому автор розповідає про людину, яка відмовилася від благ цивілізації і живе на природі, добуваючи собі їжу полюючи і займаючись риболовлею. Але його любов до норовливої ​​красуні доводить його до самогубства.

З віком Кнут Гамсун став відвертатися від багатьох своїх інновацій і почав писати епоси в традиціях таких письменників як Толстой і Достоєвський. І, тим не менше, протягом цього пізнього періоду творчості Гамсун створив кілька чудових творів, включаючи романи "Плоди землі", за який він удостоївся Нобелівської премії в 1927 році, і "Коло замкнулося".

Роман, в сучасному розумінні, багато в чому складається сьогодні з того, що вклав в нього Кнут Гамсун, і ніякі концепції цього вже не змінять. Сьогодні книги Гамсуна і його ім'я поступово повертається в літературу, залишаючи його політику позаду, де їй і місце.

Нагадаємо, 10 фактів із життя Ганса Христіана Андерсена.

Як повідомляв портал "Знай.uа", Еріха Марію Ремарка знають, як письменника "втраченого покоління". Ми зібрали маловідомі факти з життя автора.

Також "Знай.uа" писав, яким був розпорядок дня найбільших геніїв.