Відомо, що на початку XIX століття найдавнішою цивілізацією в світі вважалася єгипетська. Пізніше, з виявленням шумерського клинопису, першою стала вважатися цивілізація Месопотамії. Вона утримувала першість до 1960-х років.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися
В середині ХХ століття почалися розкопки археологічної культури Вінча на Балканському півострові і в Дунайському регіоні. У 1961 році археологи виявили в районі села Тертеріа в Румунії глиняні таблички з прорізаними на них дивними символами.
Коли предмети з культурного шару піддали радіовцглецевому аналізу, виявилося, що їм близько 7500 років. Пізніше предмети з аналогічними знаками знайшли і в інших поселеннях культури Вінча на територіях Північної Греції, Болгарії, Сербії та інших суміжних країн. Всі вони були створені в проміжку між 5500 і 4000 рр. до н.е.
Ареал культури Вінча цілком займав нинішню територію Сербії і частково Македонії, Греції, Болгарії, Румунії, Угорщини, Боснії, Чорногорії і Албанії. Окремі її предмети виявлено також в Молдові та Україні.
Сама культура Вінча була першою в Європі культурою, де, крім землеробства, займалися ще обробкою металів.
Якщо знайдені знаки віднести до системи писемності, то виходить, що перша на Землі цивілізація виникла в Південно-Східній Європі на півтори-дві тисячі років раніше, ніж цивілізації в Передній Азії.
Але, інтерпретація знаків культури Вінча суперечлива. Досі невідомо, що це таке, тому і розшифрувати їх не представляється можливим. Одні дослідники наполягають, що це не просто лист, а складовий лист. Інші, що знаки Вінча представляють собою піктограми, треті - що це найпростіші мнемонічні записи.
У будь-якому випадку прочитати їх поки неможливо, оскільки мова їх творців невідома, і також не існує білінгвів. Адже тільки методом білінгв вдалося прочитати єгипетські ієрогліфи і шумерський клинопис.
Багато дослідників не приймають теорію про те, що знаки Вінча представляли собою першу писемність у людей. На їхню думку, Вінча була занадто слаборозвиненою і у її носіїв не могло виникнути потреби в писемності. Зокрема, соціальне розшарування у вінчеанців було дуже слабким або було відсутнє, вони не знали міст, у них ще не склалася влада.
Про етнічну приналежність носіїв культури Вінча створено чимало гіпотез, але всі вони в рівній мірі доведені.
Загальним для "старої Європи" були матріархат і шанування Великої Богині. Народи "старої Європи" не знали воєн і майнової нерівності, жили в неукріплених поселеннях.
Археологія поки не може дати безперечної відповіді, звідки вийшли носії культури Вінча і куди вони поділися потім. Можливо, на допомогу прийде генетика?
Палеогенетичні дослідження не спростовують, але і не доводять можливості того, що носії культури Вінча були древніми індоєвропейцями. Втім, вони могли бути також представниками семито-хамитскої або кавказької сім'ї, а так само і належати до нині зниклої мовної сім'ї.
Нагадаємо, якась загадка криється в стародавній скелі.
Як повідомляв портал "Знай.uа", вчені з'ясували, що погубило величних майя.
Також "Знай.uа" писав, унікальні знімки індійського махараджі показали всьому світу.