Шумер – це перша міська цивілізація в історичній області Південної Месопотамії (південна частина сучасного Іраку) в період халколіту і ранньої бронзи. Вчені вважають її першою цивілізацією в світі.

Далі ви зможете ознайомитися з короткими відомостями про шумерів та їхню унікальну цивілізацію.

Стародавній Шумер

У той час, коли більшість людей були мешканцями печер, шумери вже створили першу цивілізацію на півдні Месопотамії - у межиріччі річок Тигр і Євфрат (суч. Ірак). Вчені досі гадають, як у цій місцевості могли з'явилися люди.

Швидше за все, шумери з'явилися в Месопотамії близько 5500 р. до н.е. Передбачається, що прийшли вони з прикаспійських областей і протягом наступних 3000 років побудували перші міста, встановили монархію і винайшли писемність.

Цивілізація Шумерів

Завдяки поливному землеробству, шумерська держава почала процвітати. Жителі Месопотамії будували водосховища і канали, перетворюючи з їх допомогою посушливі землі на родючі.

Популярні новини зараз
Незліченні багатства Гітлера в Антарктиді: вчені знайшли достовірні докази Кінець світу до 2027 року: дивний "мандрівник" у часі показав порожній Колізей у Римі та вимерлі міста Пенсіонерам готують доплати у жовтні, хто отримає Труби наші, а за доставку платимо: українцям озвучили нові правила щодо оплати газу
Показати ще

Крім водоканалу, шумери винайшли також плуг, візок на колесах і вітрильний човен.

Достаток їжі спричинив збільшення чисельності населення, зростання міст і появу у людей можливості змінити сільські заняття на міські.

Статуя 24-го століття до н. е. шумерської людини, що молиться (сучасна східна Сирія)

Серед шумерів стали виділятися торговці, розпочався обмін місцевої сільськогосподарської продукції на метал, деревину та інші ресурси. З'явилося багато майстерних ремісників.

Управляли містами ради старійшин. Коли назрівали конфлікти, ради призначали вождів - лугалей (з шумерської – «велика людина»). Спочатку ця посада була тимчасовою, але незабаром, стала спадковою.

У Шумерії існувало дванадцять незалежних міст-держав, кожне з яких складалося з одного або кількох міських центрів, оточені селами і сільськими угіддями, і управлялася своїм царем.

Храм бога-покровителя шумери зводили в самому центрі міста. Через деякий час, храми перетворилися у величезні ступінчасті споруди – зіккурати – висотою до 50 м.

Шумери були чудовими математиками. Вони використовували не тільки десяткову, але і шестидесятерічну систему числення.

Найграндіознішим досягненням шумерської цивілізації стало створення писемності. Завдяки ній вони могли фіксувати все - починаючи торговими угодами, закінчуючи міждержавними договорами.

Шумерська богиня

Близько 2350 р. до н. е. Шумер захопили семітські племена, які прийшли з півночі.

До 1950 р. до н. е. шумери втратили політичну могутність, але їхня писемність, закони і релігія збереглися в прийдешніх їм на зміну цивілізаціях Вавилону та Ассирії.

Великий зіккурат в Урі — найбільший храмовий комплекс Стародавнього Межиріччя, що зберігся.

Основні дати шумерської цивілізації

Вивчаючи розвиток і унікальну цивілізацію шумерів, слід розуміти, що всі дати мають відносну точність. Природно, все це відбувалося до нашої ери.

Нагадаємо, про що свідчать стародавні письмена.

Як повідомляв раніше портал "Знай.uа", заява співачки Руслани про те, що предками сучасних українців були стародавні шумери, досить сильно сколихнула інтернет-громадськість.

Також портал "Знай.uа" повідомляв про те, що унікальні знімки індійського махараджі показали всьому світу.