12 серпня 1887 року в Відні народився австрійський фізик-теоретик Ервін Рудольф Йозеф Олександр Шредінгер. Він був номінований на Нобелівську премію з фізики в 1933 році.

У 1898 році вступив в Академічну гімназію, після закінчення якої продовжив навчання у Віденському університеті (1906-1910).

Він був професором Берлінського, оксфордського, Грацському і Гентського університетів. Ервін Шредінгер був відомий як фізик-теоретик, неординарний мислитель.

Він знав 6 мов, читав в оригіналі античних і сучасних філософів, а також цікавився мистецтвом і писав вірші.

Популярні новини зараз
Громадський транспорт подорожчає для всіх, окрім пенсіонерів: скільки доведеться платити з 1 травня Борги анулюють: українцям дали новий шанс у важкі часи ПриватБанк без розбору блокує платежі українців: покупки перетворилися на "лотерею" Реформи і прозорість: експерт розповів, чого вимагають США від України за свою допомогу
Показати ще

Науковий світогляд Шредінгера сформувався під впливом великих фізиків.

Під час Першої світової війни Шредінгер був артилерійським офіцером і воював на відносно спокійній ділянці Південно-Західного фронту. Проте, Шредінгер не покидав вивчення фізики і продовжував стежити за розвитком улюбленої науки, зокрема він познайомився зі статтями А. Ейнштейна з загальною теорією відносності і в 1918 році опублікував 2 статті по цій темі.

У 1920 році Шредінгер став професором Вищої технічної школи в Штутгарті, в 1921-1927 роках - Вищої технічної школи в Цюріху.

Світову славу Шредингеру принесли його роботи з квантової теорії в 1926 році. Він одержує знамените ''хвильове рівняння'' матерії - рівняння Шредінгера, яке відіграє одну з фундаментальних ролей в атомній фізиці.

Також не менш відома його робота "Кіт Шредінгера" - за допомогою цього вигаданого досвіду вчений хотів показати неповноту квантової механіки при переході від субатомних систем до макроскопічних систем.

Є ящик і кіт. У ящику є механізм, що містить радіоактивне атомне ядро ​​і ємність з отруйним газом. Параметри експерименту підібрані так, що ймовірність розпаду ядра за 1 годину становить 50%. Якщо ядро ​​розпадається, відкривається ємність з газом і кіт гине. Якщо розпаду ядра не відбувається - кіт залишається живий-здоровий.

Закриваємо кота в ящик, чекаємо годину і задаємося питанням: "а чи живий кіт?"

Квантова ж механіка як би говорить нам, що атомне ядро ​​(а отже, і кіт) знаходиться у всіх можливих станах одночасно. До того як ми відкрили ящик, система "кіт-ядро" знаходиться в стані "ядро розпалося, кіт мертвий" з імовірністю 50% і в стані "ядро не розпалося, кіт живий" з імовірністю 50%. Виходить, що кіт, що сидить в ящику, і живий, і мертвий одночасно.

Взагалі основні праці вченого присвячені питанням математичної фізики, теорії відносності, фізики атома і біофізики. Великий інтерес проявляв Шредінгер і до біології. У 1944 році була опублікована його відома популярна книга '' Що таке життя з точки зору фізики? ''. У ній він намагався використовувати фізичні підходи і концепції до вирішення проблем живого, зокрема до встановлення природи генів.

Помер Ервін Шредінгер 4 січня 1961 року в Відні у віці 73 років.

Нагадаємо, чому предмети Марії Кюрі не можна чіпати ще 1500 років.

Як повідомляв портал "Знай.uа", Блез Паскаль – видатний вчений, який стояв біля основ сучасної фізики. І далеко не всі знають, що основоположник класичної гідростатики, відкривач принципу дії гідравлічного преса, відомий винахідник і математик був глибоко віруючою людиною.

Також "Знай.uа" писав, за що українець Жорж Шарпак отримав Нобелівську премію.