У Кіровській області в Росії палеонтологи знайшли скам'янілості двох нових родів і видів терапсид, звіроподібних рептилій, що жили в пермський період (299-252 млн років тому). Родові імена ящери отримали на честь персонажів з слов'янської міфології - Змія Горинича і нічниці.

Про відкриття розповіли Володимир Масютин з Вятського палеонтологічного музею в Кірові і його американський колега Крістіан Каммерер з Музею природничої грамотності Північної Кароліни в Ролі.

Як повідомляють вчені, обидва види відносяться до терапсид - древнього біологічного загону, представники якого нагадували скоріше рептилій, проте стали предками ссавців. Однією з особливостей терапсид, які робило їх схожими скоріше на ссавців, ніж на ящерів, була відсутність твердої луски. Також передбачається, що деякі тарапсиди були теплокровними.

Наукова робота фахівців була опублікована в журналі PeerJ.

Популярні новини зараз
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ
Показати ще

Терапсиди з'явилися на початку пермського періоду, близько 275 мільйонів років тому. До них відносяться цинодонти, від яких пізніше відбулися ссавці. У терапсид вже з'явилися риси, характерні для сучасних ссавців, а деякі види, можливо, були покриті шерстю.

Кінцівки терапсид перебували під тілом, як у сучасних ссавців, а не були розставлені, як у рептилій. У деяких терапсид сталася "спеціалізація" зубів і з'явилися різці, ікла і корінні зуби. Вони пережили пермсько-тріасове масове вимирання, що сталося близько 252 мільйонів років тому, і вимерли в кінці тріасового періоду, який закінчився приблизно 201 мільйон років тому.

Ряд терапсид підрозділяється на кілька підрядів. Один з них - тероцефали - були примітивними рептиліями, здебільшого хижаками. Найбільші з них досягали двох метрів в довжину.

У деяких тероцефалов, можливо, були вібриси або вуса. Представники іншого підряду - горгонопси - були одними з найбільших хижаків в кінці пермського періоду. Найбільший відомий горгонопс був розмірами з великого ведмедя і з шаблевидними іклами довжиною 12 сантиметрів. Скам'янілості тероцефалов і горгонопсів знаходили найчастіше в Південній Африці, рідше - в європейській частині Росії і Китаї.

Палеонтологи знайшли у відкладеннях поблизу міста Котельнич в Кіровській області скам'янілості двох терапсид. Майже повні черепа і деякі кістки скелета належали рептиліям невідомого роду і виду тероцефалов і горгонопси.

Тероцефал виявився найбільшим хижаком, знайденим в Котельніческих відкладеннях. Він був розмірами трохи менше сучасного вовка (довжина черепа близько 20 сантиметрів) з іклами довжиною 2-3 сантиметри.

Дослідники назвали хижака в честь Змія Горинича, Gorynychus masyutinae. Хижака з підряду горгонопси, Nochnitsa geminidens, назвали по імені ночниці - за повір'ями, в слов'янської міфології ночниці були духами, що викликають безсоння у дітей - їх вважали причиною, по якій діти вночі починають плакати вона нападала на дітей і викликала у них занепокоєння. Нічниця виявилася приблизно вдвічі менше Горинича; у неї була витягнута морда і помітні ікла довжиною 1-2 сантиметри. За словами вчених, це дозволяє припустити, що вона була комахоїдною.

Як повідомляв портал "Знай.uа", в наші дні дослідники знаходять тварин, яких вважали давно вимерлими, але вони досі живуть на Землі, хоча і в обмеженій кількості. Вчені розповіли про п'ять таких істот.