Середніми століттями вчені називають період між історією стародавнього світу та історії Нового часу в Європі.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЇх стали називати Середніми у XIV–XVI століттях, тобто в епоху гуманізму. Так гуманісти — від Петрарки до Флавіо Бьондо — відокремлювали себе від попереднього часу.
Філософи і вчені того часу хотіли відокремити себе від попереднього покоління, а також самі Середні століття від вже нареченої Античності, відгоміном якої підживлювалися найгостріші уми епохи Відродження.
Є маса різних розподілів Середніх віків. У підручниках, висхідних до радянської традиції, початком Середньовіччя вважається падіння Західної Римської імперії в 476 році. Завершується цей період так званою Англійською буржуазною революцією у другій половині XVII століття. Але в тих же самих підручниках стверджується, що XVI і XVII століття — це ранній Новий час, що виявляється, як би включеним у Середньовіччі. Виникає деяка плутанина.
У тих, хто вивчає право, будуть свої аргументи з точки зору права. Той, хто вивчає схоластику і філософію, буде по-своєму розділяти періоди Середньовіччя.
Але, існує навіть поділ цього історичного періоду по спеціальним географічним ознакам.
Для візантиністів ключовою датою буде падіння Константинополя в 1453 році. Ті, хто вивчає господарство та соціальні відносини, нерідко схильні ставити чи не знак рівності між Середньовіччям і феодалізмом — одним з середньовічних соціально-економічних укладів. Вивчають ментальність знаходять сліди Середньовіччя в пластах вченого і народної свідомості аж до XVIII століття і навіть сьогодні. І тоді Середні століття можуть тривати до безкінечності.
Багато вчених сходяться на думці, що Середні віки необхідно ділити на ранні і пізні: раннє Середньовіччя – з п'ятого по десятий століття, пізніше – з одинадцятого по п'ятнадцятий століття. Крім того, існує ще один принцип поділу – на раннє, Високе і пізнє Середньовіччя.
Високими Середніми століття називають період з 1000 року до початку чотирнадцятого століття, це період приблизно з 1000 року до початку XIV століття, тобто від Оттона III до Данте. XIV–XV століття, за образним висловом історика Йохана Хейзінга, — це "осінь Середньовіччя", або пізнє Середньовіччя. Якщо продовжити ту ж гру метафор, у нас виходять "весна", "літо" та "осінь". Середньовіччя обійшлося без зими.
Нагадаємо, 10 страшних фактів про середньовічне мракобісся.
Як повідомляв портал "Знай.uа", середньовіччя було вкрай нетерпимо до звичайної людини. Люди вмирали тисячами, мільйонами, і не тільки з власної вини. Найстрашніші хвороби Середньовіччя, забирали тисячі життів.
Також "Знай.uа" писав, як церква породила пияцтво в Середньовіччі.