XVI століття, знаменита епоха піратства і географічних відкриттів. Саме в цей час європейці колонізували Америку та Індію, а моря борознили грізні пірати Френсіс Дрейк, Ізраель Хендс та Едвард Тіч на прізвисько Чорна борода.

Але пірати не завжди діяли самі по собі. Часто їх грабежі були тільки частиною глобального протистояння Англії та Іспанії, які боролися за морське панування. Одним з найяскравіших епізодів цього протистояння став Гравелінскій бій 8 серпня 1588, який закінчився розгромною поразкою для іспанської Непереможної армади. Але не все в цій історії так просто, як здається на перший погляд.

Великі перегони

Протистояння Англії і Іспанії почалося ще в кінці XV століття, коли англійський король Генріх VII не проінвестував експедицію Христофора Колумба, хоча сам Колумб йому пропонував. Зате за справу взялася королева Ізабелла, так що на якийсь час іспанці вирвалися вперед, активно колонізували Америку і борознили Атлантичний океан.

Популярні новини зараз
Якою буде максимальна пенсія у 2025 році: чи очікувати українцям на підвищення виплат Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати По 3600 грн на руки три місяці поспіль: кільком категоріям українців виплатять допомогу
Показати ще

Само собою, острівну Англію такий стан справ не влаштовував. Але протистояти іспанському флоту в морських боях можливості не було. Тому, коли на престол у 1558 році сіла Єлизавета I, вона придумала дуже оригінальний хід. Піратам відтепер активно видавалися каперські свідоцтва, які давали їм законне право грабувати іспанські кораблі та повернутися в Англію, не побоюючись арешту. Саме тоді зійшла зірка знаменитого пірата Френсіса Дрейка.

Релігійний аспект

Ніякої офіційної війни між державами не було, але при цьому конфлікт давно перестав бути «холодним». Іспанські капери грабували англійців, а англійці - нападали на іспанські торгові судна. Трохи пізніше до цього додався і релігійний конфлікт. Іспанія вважалася однією з захисниць католицизму. Англія ж ще за Генріха VIII, батька Єлизавети, створила власну церкву і відгородилася від Ватикану.

А коли в самій Англії почався конфлікт між англіканами та католиками, а пізніше була страчена королева Шотландії і католичка Марія Стюарт, іспанці оголосили, що готові висадити на британському узбережжі десант, щоб захистити віру. І все закрутилося.

Непереможна Армада

Склад іспанського флоту вражає. 130 судів, а на них - 2430 знарядь і 30 500 чоловік. Мабуть, більшого вітрильного флоту Європа ще не бачила. Здавалося б, у Англії немає ні шанса. Але склалося все найнесподіванішим чином.

Спочатку на 62-му році життя раптово помер адмірал Альваро де Базан, маркіз Санта-Крус, який був автором ідеї всього походу, і повинен був вести іспанців у бій. Його замінив Алонсо Перес де Гусман, який погано розбирався в мореплаванні, зате був хорошим адміністратором. Зібрати Армаду в похід йому вдалося швидко і грамотно, а ось подальші дії він уявляв собі досить погано, покладаючись на досвідчених капітанів.

31 липня 1588 року Непереможна армада підійшла до південно-західного узбережжя Англії і почалася битва.

Перевага англійців

Почали бій іспанці в цілому грамотно. З огляду на те, що англійський флот був більш маневреним, кораблі Армади розташувалися півмісяцем, де по краях йшли найпотужніші судна. Але не врахували головного. Англійці спочатку вийшли іспанцям на вітер. Це дало їм можливість вести швидкий маневрений бій, ухиляючись від снарядів супротивника.

Відбувся цілий ряд морських битв. Жоден іспанський корабель потопити так і не вдалося, зате досвідчені корсари на кшталт Дрейка взяли кілька на абордаж і захопили. Стрій іспанців був порушений. До того ж у них закінчувалися боєприпаси.

8 серпня вранці відбулася вирішальна битва. Три іспанські кораблі потопили, багато з них були сильно пошкоджені. Англійці ж зберегли повноцінну боєготовність. А вже на наступний день сильний вітер раптово поніс Армаду від англійську берегів, спочатку в бік Голландії, а потім далі на північ.

Довгий шлях додому

Набагато більш руйнівними, ніж англійські гармати, для кораблів Армади виявилися погодні умови на шляху назад до Іспанії. Їм довелося огинати Ірландію, де вони потрапили в сильний двотижневий шторм. Багато кораблів так і не змогли з нього вибратися, пропали безвісти або розбилися об скелі. Матроси, які пережили шторм, страждали від голоду і спраги.

До рідних берегів допливли всього 60 кораблів з 130. При цьому бойових втрат було мало, більша частина потонула по дорозі. Втрати особового складу сучасні історики оцінюють від однієї третини до трьох четвертих всіх офіцерів і матросів. Це була катастрофа.

Розгром чи ні?

Багато істориків вважають, що британці не можуть вважати розгром Непереможної армади своєю військовою славою. Адже ніякої прямої перемоги вони не здобули, потопили мало кораблів і взагалі їм допоміг вітер.

Дозволимо собі не погодитися з таким трактуванням подій. Перемога - це не тільки сила і натиск безпосередньо в битві. Англійці вибрали вигідну позицію, не підставляли свої кораблі під удар, і в складних погодних умовах залишалися з боєздатним флотом. Іспанці ж, як раз, надто сильно сподівалися на міць свого флоту, забувши про те, що особливо в морських боях є багато інших факторів, які варто враховувати.

Історія розгрому Непереможної армади повинна стати хорошим уроком всім, хто вважає, що у нього велика та потужна армія, а значить і перемога вже в кишені.