Ван Гог був самотнім, дивним, бідним і - одержимим роботою. Малював буквально цілодобово. Написавши близько тисячі картин на полотні, за життя художник продав десятки з них.

"Дивлячись на зірки, я завжди мрію. Чому, питаю я себе, ці точки світла на небосхилі недосяжні для нас? Можливо, щоб піднестися до них, треба померти?" - писав Ван Гог брату Тео.

Вінсент Ван Гог помер рано, у віці 37 років, в 1890 році, вважаючи, що справа його життя - живопис приречене на провал. Доля яскравого генія була трагічною. А що можна розказати про долю його шедеврів?

"Соняшники", 1888

Популярні новини зараз
Якою буде погода у травні для українців: чи ховати парасольки та куфайки після квітневих дощів Українців поставили у жорсткі рамки: почнуть обмежувати Що насправді роблять контролери з вашими лічильниками: чого боятися, а чого не варто Оля Полякова дізналася, що вагітна після розлучення: як насправді з'явився Буряковський
Показати ще

Національна галерея Лондона. Куплені в 1924 році за 1308 фунтів.

Почнемо з соняшників, оскільки, вони візитна картка художника. Ван Гог намалював три серії картин з соняшниками: квіти, що лежать - в Парижі в 1887-м, соняшники у вазі - в Арлі в 1888-м і кілька їх копій. Всього було 11 картин, але збереглася лише частина.

Є відомості, що натюрморти в Арлі, художник задумував інакше, з натурницями. Але панянки не з'явилися, ще й вітер піднявся. Вінсент взяв оберемок яскравих кольорів, сунув в вазу і став їх малювати. Чотирма натюрмортами з соняшниками прикрасив свій будинок до приїзду Поля Гогена. Два з них Гоген згодом купив.

"Нічна тераса кафе", 1888

Музей Креллер-Мюллер, Оттерло, Нідерланди

"Ніч набагато жвавіше і багатше фарбами, ніж день", - поділився Ван Гог в листі до брата.

Жовтий колір і нічне небо - в цій картині поєдналися дві пристрасті Ван Гога. Цю картину він писав три ночі поспіль. Прямо на вулиці. До речі, малюючи нічне небо, художник не використав ні грама чорної фарби. У 90-х кафе було відреставровано, пофарбовано в жовтий колір. І називається "Кафе Ван Гога".

"Автопортрет з відрізаним вухом і трубкою", 1889

Приватна колекція в Чикаго. Продано в кінці 1990-х років за $ 80-90 млн.

Ван Гог мріяв створити школу-майстерню для однодумців, головним в якій буде Гоген. Два майстри стали працювати разом під одним дахом. Але ужитися не змогли. Занадто емоційний Ван Гог постійно сперечався. Самовпевненого Гогена це дратувало. Не витримавши щоденних сварок, він поїхав. Знавіснілий Ван Гог відрізав собі мочку вуха. Цей вчинок не такий вже дивний, як може здатися. В Арлі, де тоді жив художник, під час кориди биків не вбивали, як в Іспанії, а відрізали вухо і вручали трофей тореадора. Сенс жесту Ван Гога - я програв. А мочку він відніс і вручив повії, яка вважала за краще йому "переможця" Гогена. Після того нервового зриву і був написаний автопортрет.

"Зоряна ніч", 1889

Музей сучасного мистецтва в Нью-Йорку.

Картина створена в лікарні для душевнохворих в Сен-Ремі, де Ван Гог лікувався після історії з відрізаним вухом. Робота, одна з небагатьох, написана не з натури. Адже вночі пацієнтів на вулицю не випускали, тільки вдень. З вікна своєї палати Ван Гог бачив шматок неба і зірки. Останнє "домалювала" уява. Художник вважав, що і квітка, і камінь, і навіть космос - все в світі має душу. Ось і його "Зоряна ніч" як ніби "дихає". До слова, вихори на небі Ван Гога, вважають деякі дослідники, не що інше як турбулентність. Подібні завихрення зображував ще один геній - Леонардо да Вінчі.

"Іриси", 1889

Музей Гетті в Лос-Анджелесі. Продані в 1990-му за $ 54 млн.

Варто сказати, "Іриси" дивом дожили до наших днів. Справа в тому, що чимало робіт того періоду художник просто роздаровував - лікарям, пацієнтам, знайомим. Люди ж вважали їх картинками божевільного і робили з ними що завгодно. Після смерті Ван Гога "Іриси" були передані його матері. Але вона ніколи не цінувала ні сина, ні його творчість. Переїжджаючи, просто кинула на горищі кілька його ранніх робіт. "Іриси" все ж забрала з собою. У 1907 році картину купив колекціонер за 300 франків, а майже через 80 років вона дісталася музею за нечувані 54 мільйони доларів.

"Гілки квітучого мигдалю", 1890

Музей Ван Гога в Амстердамі

Це подарунок братові до народження сина, названого Вінсентом, в честь дядька. Ван Гог хотів, щоб молоді батьки повісили картину над своїм ліжком як символ нового життя, адже мигдаль починає цвісти дуже рано. До того ж гілки намальовані так, як ніби ти лежиш під деревом і бачиш крізь них небо.

"Портрет доктора Гаше", 1890

Приватна колекція. Продан в 1990 році за $ 82,5 млн.

Картина написана незадовго до смерті. На ній зображений Поль Гаше, останній лікар художника. Він сидить з гілочкою рослини дигіталіс, з якої готував лікувальне зілля для Ван Гога. Портрет змінив кілька музеїв, поки не потрапив до японського колекціонера. Той заплатив на аукціоні рекордну суму, цілих 15 років картина вважалася найдорожчою в світі і заповідав кремувати картину після його смерті. Знадобилося втручання ЮНЕСКО і уряду Японії, щоб шедевр був збережений. Ім'я нинішнього власника не називається. Друга версія портрета прикрашає колекцію музею Орсе в Парижі.

Нагадаємо, 5 знаменитих картин, які необхідно знати "в обличчя".

Як повідомляв портал "Знай.uа", спробуйте уявити собі Зігмунда Фрейда, Мао Цзедуна або, скажімо, Ганді молодими. Складно уявити історичних особистостей в іншому вигляді. Але завдяки збереженим фото ми зможемо дізнатися, як виглядали знамениті особистості в свої юні роки.

Також "Знай.uа" писав, скільки картин продав Вінсент Ван Гог за життя.