Уявити собі середньовічний замок нескладно. Ми неодноразово бачили їх в кіно і комп'ютерних іграх, читали про них в книгах. Але що собою насправді являє замок? Чим він відрізняється від фортеці? І де в Україні зараз можна подивитися на справжні історичні фортифікації?

Стародавні твердині

Перші прообрази середньовічних замків з'явилися в Ассирії у VIII столітті до н.е. Само собою, оборонні укріплення існували і в Давньому Римі, і в Стародавній Греції. Навколо міст зводили стіни і частоколи, створювали земляні вали.

Місто-фортеця Авіла

Одним з хороших прикладів такого міста-фортеці є Єрусалим, де до сих пір збереглася стародавня оборонна стіна. В Європі рідкісним прикладом міста-фортеці є іспанська Авіла. Під час Реконкісти, коли йшли постійні війни між піренейськими християнами і мавританськими еміратами, Авіла часто виявлялася прикордонним містом, тобто, фактично, на лінії фронту. Тому, коли в XI столітті християни остаточно взяли місто, вони оточили його значною стіною, яка стоїть до сих пір.

Популярні новини зараз
Газ подорожчає для всіх: як новий тариф вдарить по гаманцю Синоптики прогнозують аномально теплу зиму: сніг і морози будуть короткочасні Нові правила грошових переказів: оштрафують за “три копійки” Німеччина запровадила фінансові зміни для українців: доведеться заплатити за безкоштовне
Показати ще

Звичайно, багато фортець були і суто військовими об'єктами, без цивільного населення за стінами. Такі фортеці зводилися на стратегічно вигідних місцях, захищаючи не тільки себе, але територію навколо. Прикладом такої твердині може бути Румельская фортеця недалеко від Константинополя, яка повністю контролювала пересування суден по Босфору.

Румельская фортеця

Але невеликі замки в Європі завжди були популярнішими міст-фортець. Причини такої популярності лежать в самій різниці між замком і фортецею.

Замок і фортеця

Перетворення міста в фортецю, тобто спорудження стін і веж, утримування постійно гарнізону і запасу зброї з продовольством - це дуже недешеве задоволення. Це міг дозволити собі китайський імператор, мавританський емір або король потужної держави. Але ось для звичайного європейського середньовічного феодала це було дорогувато.

Крім того, володіння феодала могли складатися з декількох сіл або містечок, які захистити одночасно було б складно. Та й з географічної точки зору, місто не завжди можна перетворити на фортецю, якщо воно, наприклад, тягнеться вздовж річки.

Замок Гравенстен в Бельгії

Тому європейському феодалу середньої руки було вигідніше утримувати замок. Замок - це невелика фортеця, яка не має інших функції, крім оборонної, і є домівкою тільки для самого феодала, його сім'ї та охорони. На відміну від фортеці, замок - це найчастіше єдина система укріплень, стін, ровів і веж. Багато замки не мали навіть окремих будівель у дворі. Арсенал, каплиця, житлові приміщення - все було всередині.

У разі нападу ворога, селяни з навколишніх сіл могли сховатися в стінах замку, там же можна заховати цінні речі і пожитки. Противнику залишається тільки або взяти замок в облогу, або грабувати порожні селища навколо.

Замок Кайрфіллі в Британії

Разом з розвитком артилерії замки втратили свою первісну функцію. Гармати з легкістю руйнували стіни і башти, а захисники замку виявлялися в пастці. Хоча і не скрізь. Наприклад, коли в кінці XV століття Османська імперія завойовувала кримське князівство Феодоро, для штурму гірських замків і фортець іноді доводилося використовувати мармурові ядра, адже звичайні литі майже не завдавали ушкоджень товстим стінам.

Замки в Україні

За багатовікову історію, на території України була побудована не одна тисяча різних фортів, замків, фортець та фортифікацій. На жаль, велика їх частина до наших днів не збереглася. Якісь впали в боях і були знищені, а якісь просто втратили стратегічне значення.

Гологірський замок. Акварель, кінець XIX ст.

Так, наприклад, під час Першої і Другої світових воєн був остаточно знищений легендарний Гологірскій замок у Львівській області, який вважався однією з найстаріших фортифікаційних споруд на Русі. Він прийшов в занепад ще в XIX столітті, і його поступово розбирали на будматеріали. Бурхливе XX століття добило старий замок.

Меджибізький замок

На сьогоднішній день в Україні є усього 25 замків, з них 8 - у Львівській області. Зате у нас представлені фортифікації самих різних стилів і епох. Наприклад, знаменитий Меджибізький замок на Хмельниччині з'явився ще в XIV столітті, але з тих пір неодноразово перебудовувався, і свій остаточний вигляд отримав вже в 1540 році. На даний момент він вважає однією з перлин фортифікаційної архітектури в стилі Ренесанс.

У тій же Хмельницькій області є і руїни Полонської фортеці, які були побудовані ще в Х столітті за князя Володимира. Ще однією визначною пам'яткою часів Володимира є Хотинський замок.

Аккерманська фортеця

Абсолютно унікальну Аккерманську фортецю в Одеській області будували спочатку генуезці, потім - молдавські князі, а завершували її створення османи. А Луцький замок - дивовижний пам'ятник архітектури Великого князівства Литовського.