Стародавні єгипетські катакомби все ще зберігають чимало таємниць. Одна з них досі мучить вчених.

Сучасні археологи намагаються розгадати значення знахідок, зроблених більше ста років тому. Мова йде про так звані запасні голови, виявлені французьким істориком і мандрівником Жаком де Морганом.

Морган виявив перші голови в королівському некрополі Дашура. Скульптури були явно не відколоті від якихось інших статуй, вони лежали окремо та в особливих місцях.

Надалі археологи виявили ще 31 запасну голову. 27 з них були знайдені в гробницях в королівському некрополі Гізи, яка знаходиться на північний захід від Каїра. Скульптурні голови, знайдені в гробницях аристократів і членів королівської сім'ї, в тому числі принцеси Меретиты III, мають безліч загальних рис.

Велика частина голів виготовлена з м'якого вапняку, притому нижня частина шиї являє собою основу, на якій може стояти голова. Залишки фарби кажуть, що скульптури були навіщось пофарбовані в червоний.

Популярні новини зараз
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу
Показати ще


Цікаво, що чорні археологи протягом тисячоліть грабували піраміди і усипальниці фараонів, але ніколи не чіпали ці голови. Втім, цей факт лише додає таємничості — ніхто досі не знає, яку функцію виконували ці дивні скульптури.

Нагадаємо, єгипетські археологи успішно локалізували і розкопали вхід в передбачувану усипальницю Анхесенамон, дружини знаменитого фараона Тутанхамона.

Крім причин та історії смерті Тутанхамона, археологи і єгиптологи сьогодні активно сперечаються про те, де була похована його дружина Анхесенамон, дочка цариці Нефертіті і знаменитого фараона-реформатора Аменхотепа, яка була йому сестрою по батьківській лінії.

У гробниці Тутанхамона було знайдено кілька мумій жінок і дівчаток, одна з яких є його дочкою, а друга – може бути, як і Анхесенамон, так і його сестрою.

Анхесенамон пережила Тутанхамона і правила після його смерті кілька років, вийшовши заміж за колишнього верховного радника фараона, Ейе, жерця бога Амона. З цієї причини багато єгиптологів вважають, що цариця була похована окремо від свого першого чоловіка, в іншій гробниці в Долині Царів. Так як її мумія, так і не була знайдена, суперечки про її поховання тривають і донині.

Як повідомляв портал "Знай.uа", вчені змогли відновити геном стародавніх єгиптян. Для цієї роботи брали зразки тканин єгипетських мумій, вік яких перевищував три з половиною тисячі років. Виявилося, що фараони були зовсім не такими, як багато хто собі уявляв. Зокрема, вони не були вихідцями з Африканського континенту.