Про це пише портал Багнет.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяУ Міноборони дійсно намагались усунути Агенціюоборонних закупівель (АОЗ), приєднавши його до Державного оператору тилу (ДОТ), і тим самим сконцентрувавши весь оборонний бюджет у руках Умєрова і наближених до нього посадовців. Про це свідчить проєкт наказу, який так і не був підписаний та оприлюднений, але потрапив до рук журналістів порталу Багнет з власних джерел. Сумнівну авантюру з «реорганізацією» АОЗ зупинила лише принципова позиція НАТО.
Зокрема, у проєкті документу йдеться про припинення юридичної особи АОЗ шляхом реорганізації Агенції і приєднання її до ДП «ДОТ». Якби Міністерству вдалося реалізувати свій план, усі фінансові потоки «оборонки» контролювалися б лише трьома людьми – міністром Рустемом Умєровим, його заступником із закупівель, головою ДПЗ Дмитром Кліменковим та очільником ДОТ Арсеном Жумаділовим.
Ідеться про колосальні суми – на 2024 рік видатки Міноборони були затверджені на рівні 1,164 трлн грн, з них 22,8% або 265,4 млрд мали бути спрямовані безпосередньо на закупівлю зброї, техніки, БПЛА та боєприпасів, а також відновлення пошкодженої під час бойових дій техніки.
«Злив» закритого проєкту наказу свідчить про те, що Жумаділов злукавив, коли заявив, що ДОТ не прагнеперебрати до рук усі оборонні закупівлі. І лише чітка позиція представників НАТО завадила Умєрову і Ко втілити свій задум.
Зауважимо, розділення функціоналу оборонних закупівель і запуск паралельної роботи тилової та збройної агенцій (ДОТ та АОЗ) називають чи не єдиним позитивним досягненням Міноборони за каденції Умєрова. Впровадження прозорої для міжнародних партнерів структури дозволило досягти значної економії оборонних бюджетів, зламавши звичні схеми постачальників- «монополістів».
Однак чи не одразу АОЗ та її очільниця Марина Безруковастикнулись із протидією та саботажем усередині відомства. Зокрема, пріоритети у закупівлях зброї для Агенції досі визначає дискредитований департамент військово-технічної політики (ДВТП). А Безрукову, відому за межами країни своєю принциповістюю, спробували взагалі усунути від справ.
«Для цього давній товариш і заступник Умєрова по закупівлях Дмитро Кліменков запропонував ліквідувати АОЗ через поглинання агенції значно меншим Державним оператором тилу. Таке завдання йому спустив міністр. Усе це аргументували «стандартами НАТО», що виявилося неправдою», – наголошує волонтерка Марія Берлінська у матеріалі «Міністерство саботажу Умєрова».
Зауважимо, у вересні цього року міністр оборони Рустем Умєров повідомив, нібито АОЗ і ДОТ невдовзі планується об’єднати в одну структуру. «Зараз ми фіналізуємо процес створення об’єднаної Агенції (АОЗ і ДОТ). Лонч одразу буде з призначенням наглядової ради», – заявив він.
Безрукова, коментуючи цю ініціативу, повідомила, щодізналась про неї з листа від європейського аташе, де останній згадував про представників ДОТ, які заявили: всі збройні закупівлі тепер здійснюватимуть вони. З її слів, напередодні вона мала кількагодинну розмову з Умєровим, проте про об'єднання не йшлося.
Водночас, Кліменков заявив, що не знає такого аташе іназвав ситуацію «якоюсь Санта-Барбарою». Тоді ж заяви ДОТівців про те, що незабаром всі оборонні закупівлі вестимуть вони, а не АОЗ, публічно заперечив і Жумаділов.
1 жовтня представництво Північноатлантичного Альянсув Україні заявило, що ДОТ і АОЗ мають функціонувати окремо – принаймні до закінчення війни. Зрештою, через різку реакцію західних союзників та громадянського суспільства, сумнівний проєкт наказу про приєднання АОЗ до ДОТ так і не був підписаний міністром.
Однак саме існування цього документу свідчить пронаміри голови відомства і наближених до нього людей «монополізувати» трильйонний оборонний бюджет і знизити рівень прозорості його засвоєння на тлі війни. Івсі подальші кроки тріумвірату Умєров-Жумаділов-Клімєнков лише підтверджують, що чинне керівництво Міноборони, на жаль, у своїй діяльності керується не інтересами держави, а приватними вигодами групи осіб.