Поки парламент ухвалює один за одним закони, що покликані полегшити життя бізнесу – зокрема будівельному – самі учасники ринку на межі бунту. Так само як інвестори, що вклали гроші у новобудови. Злітають з осі позиції ключових гравців, будмайданчики заморожуються без пояснення причин. Перспективи у забудовників спокійно вести бізнес далі, а у сотень тисяч покупців житла – колись вселитися у довгоочікувані новобудови – стають все туманнішими, повідомляє Обозреватель. 

Але ж так добре все починалося – не більше, ніж 3-4 роки тому.

Токсичні гравці, які будували з порушенням всіх норм і правил, були нарешті зупинені і виведені з ринку. Решта перевели дух після кризи і заходилися будувати і здавати. Обсяги зданих квадратних метрів знову почали зростати з року на рік. Скажімо, загальна площа зданого в експлуатацію житла у 2017 році в порівнянні з 2016 роком збільшилася на 9%. Всі дозвільні процедури і узгодження, які замикалися на Держархбудінспекції, почали, нарешті, укладатися в терміни і – мало того – стали для забудовників ... безкоштовними! Тобто без хабарів. Так, і таке було.

Популярні новини зараз

Найкращі анекдоти на понеділок 9 грудня: сміх дозволить перетворити робочий день на свято

Порошенка закидали яйцями на власному мітингу: відео ганьби

"Голубий вогник" у всій красі: Кіркоров відзначився неоднозначним вчинком, відео

На Україну суне аномальна зима: синоптики стривожили прогнозом на грудень

Показати ще

А у минулому році запрацювала система "Прозора ДАБІ", яка дозволяла учасникам ринку оформляти документацію на будь-яке будівництво без втручання регіональних структур. "В результаті всі великі інвестори, промислові компанії, такі як "Арселор", "Олсідз" почали отримувати свої пакети дозвільних документів безкоштовно", – зазначав у своєму розслідуванні ресурс "Цензор".

Крім системи "Прозора ДАБІ" стартували і кілька інших електронних сервісів у будівництві, які виключали втручання людського фактора і зводили нанівець корупційні ризики.

"Гройсман ставив Кудрявцеву завдання із проведення реформ, оскільки одним із найганебніших відставань для України у Світовому рейтингу легкості ведення бізнесу Doing business була складна бюрократія в архітектурно-будівельній документації. І ось склався парадокс – прем'єр-міністр щиро вимагає реформ. І також щиро вимагає збереження наявної системи відносин зі "смотрящімі"... – писав у розслідуванні "Цензор". – Кудрявцев підготував і Кабмін реалізував пакет реформ. ...за показником "Отримання дозволу на будівництво" за 2016-2018 роки Україна піднялася на 110 позицій!".

І раптом – миттєво все припинилося. Реформа загрузла. "Прозора ДАБІ" зависла.

Все просто. Через цю саму реформу "плани по хабарах" у налагодженій десятиліттями схемі почали валитися на очах.

От саме цей момент і став фатальним для тодішнього керівника ДАБІ Олексія Кудрявцева. Цікаво, що правляча влада ставила перед чиновником завдання – навести лад на будівельному ринку і зробити його прозорим. Але щойно це завдання почало виконуватися – керівника усунули.

Звільнення супроводжувалося великим скандалом, висмоктаним із пальця, і потужною інформаційною кампанією, якій позаздрив би інший політик. Оскільки іншого приводу не знайшлося (хоча дуже старалися!), була вигадана версія з "фальшивим дипломом" про вищу освіту, який нібито надав Кудрявцев під час прийому на роботу.

На захист реформатора виступили багато депутатів – були зібрані підписи зі 150 прізвищ і навіть, подейкують, самого тодішнього президента. Марно. "Схеми" перемогли всіх.

Потім уже з'ясується і вся правда про диплом – ніякий він не фальшивий. Але це вже нікого не цікавило. "Перекриття кисню" – особливо напередодні передвиборчої кампанії – боси корупції Кудрявцеву не пробачили.

На ринку запанував іще дужчий хаос, будівництва зависають пів року, суми "конвертів", за визнанням самих забудовників, тепер виросли в рази – якщо порівнювати з періодом до реформи.

А ім'я Кудрявцева в той же час вистрілює знову і обростає новими плітками і брудом. Явно хтось дуже нервується через те, що він може довести розпочате до кінця і намагається всіляко цьому зашкодити.