Щороку 1 липня слов'яни здавна святкували Ярилин день – на честь бога Ярила. Відзначимо, що навіть із появою християнства це свято не зникло, при цьому з'явилося його нове тлумачення: в народі вірили, що в середині літа всі святі міряються силою з язичницьким богом, проте не можуть перемогти.

Примітно, що до сьогодні немає єдиної думки про те, хто був для наших предків Ярила. При цьому є версії, що він був богом сонця, любові і пристрасті, сили природи. За прикметами на Ярилові все живе «приходить яр», тобто починає плодоносити.

«Ярило — добрий молодець, на білому коні їздить, на русявих кучерях — вінок, в лівій руці — пучок жита, у правій — палиця. Змахне Ярило житом — ниви тучніють, колосяться хліба; махне палицею — громи гримлять, дощі ллють. Куди кінь ступить, там трава шовкова з блакитними квітами стелиться», — так зображували древні слов'яни образ Ярила.

Крім того, Ярилин день в народі вважали особливим. Також говорили, що його «цілий рік чекають», що це «всім дням день». Зазвичай на Ярилові завжди відбувалися містичні явища. Наприклад, сонце уповільнювало хід, а на землі утворювалися особливі «дірки», через які можна було побачити інший кінець світу і навіть потойбічний світ. Щоб поглянути на це краєм ока, потрібно було в обідній час заплести в косу міцні березові гілки і подивитися через них із крутого берега річки. Наші пращури стверджували, що саме таким способом можна побачити близьких, яких давно не було чутно.

В той же час селяни вирушали на покоси, набивали матраци свіжоскошеною травою. Ближче до вечора вони збиралися біля вогнищ, святкували Ярилин день, водили хороводи, заварювали трав'яні настої. Ще було прийнято влаштовувати «ярилини ігрища», ярмарки, візит до родичів. У народі це свято супроводжувалося кулачними боями, піснями, танцями і розгульними веселощами.

Популярні новини зараз
Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Показати ще

Приказки та прикмети на Ярилин день

- Туман з ранку – день буде спекотним і сонячним.
- Рожевий захід сонця ввечері – на наступний день буде жарко.
- Молодий місяць у Ярилин день – до посухи.
- Якщо на Іпатія на ріг місяця вийде відро повісити — два тижні буде суха погода.
- Багато мошкари на полях – до вдалого полювання на перепілок.
- Ворони під хмари звиваються – до поганим вістей.
- Якщо юна дівчина в Ярилин день вмиється ранковою росою, весь рік хлопці за нею будуть бігати.
- Ті, хто народився 1 липня будуть мати довге життя. Але якщо ті будуть стежити за своїм здоров'ям. Також такі люди можуть стати охоронцями традицій, знавцями всіх річних свят і прикмет. Носити їм необхідно камінь агат.

Раніше інформаційний портал "Знай.uа" писав, що 30 червня православні вшановують святих братів – Мануїла, Савела та Ісмаїла.