У неділю, 9 вересня, православний світ вшановує пам'ять Преподобного Пімена Великого і Пімена Палестинського. При цьому наголошується народне свято Два Пімена (27 серпня – дата за старим стилем). В цей день всюди на Київській Русі славили горобину, тому свято отримало ще одну назву - "Горобинник".
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяДва Пімена 9 вересня: що заборонено робити
Зазвичай у цей день простий народ приступав до збору горобини. Це потрібно було робити дуже акуратно і тільки після того, як ягодами поласують птиці, інакше вся горобина непридатною для вживання. Так, на цій рослині господині ставили в хаті квас, горобину варили в меду, використовували як начинку для пирогів, робили смачне горобинне вино, сушену горобину заварювали разом з трав'яними зборами в якості вітамінного чаю.
Варто відзначити, що це дерево наші предки вважали символом родючості, добробуту і процвітання. Крім того, горобина шанувалася як потужний оберіг проти нечистої сили і злих чар. Тому ці дерева часто висаджувалися біля воріт дворових ділянок і навіть біля самого ганку будинку.
Горобину вважали деревом-воїном, здатним дати відсіч будь-якому злу. За повір'ями, вона має походження від першого священного дерева добра на Землі, яке засохло з приходом на нашу планету сил зла. Як свідчать стародавні перекази, горобина зберігає в собі гіркий вогонь любові. Це дерево здатне розпалити в серцях людей полум'я справжнього почуття або навпаки загасити, якщо її вчасно не зібрати.
В народі існувало повір'я, що горобина відноситься до тих дерев, які можуть самі за себе помститись у разі нападу на них. Тому, коли людям потрібно було зібрати ягоди або зламати кілька гілок горобини, вони вголос пояснювали дереву сенс своїх дій і просили прощення. Самою "легкою" помстою горобини за образу було наслати на людину постійний зубний біль.
Ще на Пімена дівчата робили собі горобинові намиста, нанизуючи ягідки горобини на червону нитку. Такі намиста вважалися потужним жіночим оберегом від пристріту, лікували безпліддя, дарували плодючість, а незаміжнім обіцяли швидке весілля.