25 червня православна церква вшановує преподобного Петра Афонського. Грек за походженням, в 7 столітті Петро служив воєводою в імператорських військах. Під час війни з сирійцями його взяли в полон і ув'язнили у фортеці. Перебуваючи там, він міркував, за які гріхи його покарав Бог.

Петро згадав, що одного разу мав намір піти в монастир, але так і не виконав його. Зрозумівши це, він став дотримуватися строгий піст і старанно молитися. Уві сні до Петра тричі приходив святитель Микола Чудотворець; третього разу він прийшов разом зі святим Симеоном Богоприїмцем. Симеон торкнувся жезлом ланцюгів, залізо стануло немов віск, двері в'язниці відкрилися, і в'язень вийшов на свободу.

Петро залишився вірний своїм бажанням прийняти чернецтво, для цього він відправився в Рим. Микола Чудотворець не залишив його і там: він з'явився у сні Папі Римському і попросив йому особисто постригти Петра. Папа так і зробив, дозволивши ченцеві самому вибрати місце проживання. Цей вибір допомогла зробити Богородиця: вона вказала Петру на святу гору Афон, де йому належало жити до кінця своїх днів. Тут Петро провів 53 роки в повній самоті, присвятивши життя молитвам і боротьбі з бісами.

На Русі Петра прозвали Сонцеповоротом: з його дня сонце скорочує свій хід, дні стають коротшими, а ночі — довшими. "Сонцеворот вершить поворот", — говорили в народі і додавали, що сонце повертається на зиму, а літо — на спеку. І дійсно, наближалася середина літа — найспекотніша пора.

Петрів день також називали запізнілим капусником. В цей день городники висаджували останню розсаду і сіяли останні насіння. Було прийнято до обіду сіяти біле зерно (наприклад, пшеницю або овес), а після обіду — чорне (гречку). Для гречки день взагалі вважався вдалим. Існувала навіть приказка: "Хто на Петра посіє гречки, той буде взимку млинці пекти".

Популярні новини зараз
Подорожчання майже на 40%: українців чекає "сюрприз" у платіжках Два тарифи на воду: нові ціни встановили для мешканців багатоповерхівок та приватного сектору Спіймали на вулиці та примусово відвезли в ТЦК: українцям розповіли, як себе поводити На школи тепер чекають масові перевірки: батьки домоглися свого
Показати ще

Ще одне прізвисько Петра — Рибалка. У цей день ходили на рибалку і готували страви з риби. Головним із них була, звичайно, вуха.

Також на Петра спостерігали прикмети погоди. Якщо у цей день була ясна погода – вважали, що покіс буде успішним, а якщо йшов дощ — чекали негоди і під час сінокосу.

Як повідомляв портал "Znaj.ua", 24 червня православна церква відзначає пам'ять святого Варнави.