На 27 квітня випадає народне свято святого Мартіна. Одного разу імператор наказав напасти на нього і вбити, але сталося диво – ще не була занесена на Мартіна рука зі зброєю, як нападник осліп. Про це повідомляють ЗМІ.

Майбутній святий Мартін, якого вшановують в цей день, жив у Константинополі і носив титул Папи Римського. Святителя намагалися вбити за наказом імператора, але людина, яка погодилася зробити це, несподівано осліпла, лише наблизившись до Мартіна. У підсумку папу заслали в Херсонес Таврійський, де він і помер.

Лісогоном святого Мартіна прозвали за те, що в народі вірили: саме на його день лисиці залишають старі нори та риють нові. Вважалося, що в перші дні після переселення лисиці бувають сліпі і глухі, і їх можна ловити голими руками. В цей день згадували і ворона.

Говорили, що на Мартина (Мартіна) він купає своїх дітей у калюжах і відпускає "відділ" — тобто на особливе сімейне життя. Ворона називали лиховісним птахом, приписували йому магічну силу. "Ворона каркає до негоди, а ворон — до нещастя", — шепотіли люди похилого віку.

Популярні новини зараз
Українці можуть залишитися без опалення та гарячої води: комунальники попередили про ризики "Нафтогаз" попередив усіх: потрібно встигнути до 25 квітня Два тарифи на воду: нові ціни встановили для мешканців багатоповерхівок та приватного сектору На школи тепер чекають масові перевірки: батьки домоглися свого
Показати ще

Були й інші прикмети, але всі недобрі: якщо хтось в лісі заспіває і побачить ворона — той побачить вовка; якщо ворон кряче на церкві — до небіжчика в селі, якщо каркає на хаті — до небіжчика у дворі.

У південних регіонах із Мартинова дня починалася оранка і сівба ранніх хлібів. Тому на погоду звертали особливу увагу. Якщо день видавався теплим і яскравим, можна було сподіватися на добрий урожай. На Мартина прийнято було працювати від зорі до зорі, щоб підготувати під посів якомога більшу площу.

Крім зловісного, ворона називали також мудрим птахом. Щоб задобрити ворона, треба було зварити кашу, винести в сковороді в поле і перевернути догори дном. Птицю приверне блиск, і вона обов'язково зацікавиться. Після цього сковороду необхідно прибрати. Вважалося, що підгодований таким чином ворон буде оберігати господарство.

Приказки та прикмети:

- На Мартина курячья сліпота на лисиць нападає.

- Лисиця і уві сні у мужика курей рахує.

- Якщо день видався дощовим, то землю можна буде легко зорати.

- В небі хмари і хмари перемішані, значить, скоро буде дощ із вітром.

- День сонячний і теплий – до хорошого врожаю.

- Якщо зацвітає верба і прилетіли стрижі та ластівки, то пора в садах висаджувати саджанці.

- Якщо вороняче під хмари збивається — бути морозу, а якщо сидить зграя на землі — до відлиги.

- Якщо ворон летить через двір — не бути добру.

- Чим більше на Мартина Лісогона працювати, тим більше прийде добра в будинок.

- У Мартинов день прийнято проводити оглядини і сватання. Вважається, що якщо вони відбулися в цей день, то шлях молодих буде легким, як пташине крило.

- Люди, які народилися 27 квітня, все життя проведуть в "пошуку". Носити їм слід нефрит або обсидіан.

Дивіться сюжет про свята