3 травня православні християни відзначають День окликания предків. Так, на Русі вірили, що в цей день небіжчики тужать про земне життя і бажають побачитися з рідними. Тому було прийнято відвідувати кладовища — голосити на могилах і кликати батьків. Як правило, це робили старші жінки та бабусі на ранковій зорі.

Плакальниці на цвинтарі закликали своїх померлих батьків: «Встаньте-пробудіться, подивіться на своїх діточок, вигляньте на нас, сиріт, з своїх домовин, так потіште словом ласкавим!». Вважалося, що в цей день земля розкривається, і душі покійних можуть вилетіти на світ божий. Обідній стіл тому накривали як можна ситніше, щоб предки переконалися, що їх дітям і онукам живеться добре.

Перед кожною справою в цей день молилися всією родиною. Втім, до роботи і так ставилися зі священним трепетом. У народі в цей день згадували приказки про працю: «Ледар на ріллі — що трутень у вулику»; «Хочеш хліба з медом — берися за лопату»; «На помостах лежати — хліба не їдати».

Цей день був важливий для всіх, хто займався рибальством: ловити рибу 3 травня вважалося великим гріхом. Можливо, таке повір'я було пов'язано з тим, що приблизно в цей час багато річкових видів риб метають ікру. До речі, по риб'ячому молодняку селяни теж ворожили: якщо мальки розійдуться швидко, то можна сіяти раніше, а якщо довго будуть залишатися разом — то варто почекати.

Популярні новини зараз
Пенсіонери отримають значну доплату до пенсії: кому і скільки добавлять найближчим часом Не знайдуть цього в машині – отримаєте штраф: що можуть перевірити копи Не 3,5 і навіть не 4 грн за кВт: українцям назвали "справедливий" тариф на світло Друг президента Зеленського Жека Кошовий зізнався, як "виживає" на 2 тисячі баксів у місяць
Показати ще

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що в середу, 2 травня, всі православні християни відзначають пам'ять блаженної стариці Матрони — Матрони Дмитрівни Никонової, святої православної церкви. Згідно житію, Мотря вже у вісім років лікувала хворих і пророкувала майбутнє людям. У віці 18 років у дівчини віднялися ноги.

У 1925 році Мотря перебралася до Москви, жила у друзів і знайомих. Існує легенда, що в 1941 році до провісниці приїжджав Йосип Сталін, щоб запитати про кінець війни. Правда, ця версія не підтверджується жодними доказами. Під час війни до Матрони приходили люди з питаннями про своїх близьких, і вона казала, хто живий, а хто загинув. Мотря піклувалася не тільки про душі тих, хто до неї приходив, але і про їх тіла.