Народне свято Кузьма Городник відзначається 1 травня 2018 року (дата за старим стилем – 18 квітня). За церковним календарем у цей день вшановують пам'ять святителя Косми Халкідонського, сповідника, єпископа. Назву «Городник» свято отримало на честь святого, покровителя городів та посівів.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяІсторія свята
Святитель Косма жив в VIII-IX століттях. Народився в столиці Візантійської імперії, місті Константинополі. Ще в юні роки вирішив присвятити своє життя християнству. Косма покинув суєтний світ, пішов у монастир і став ченцем. Він строго постив, молився. З часом йому багато в чому вдалося досягти досконалості.
Після того, як Косьму призначили єпископом міста Халкідон (Калкедон), йому не раз довелося зіткнутися з єретиками-іконоборцями. Він свято охороняв від їх нападок православне вчення і продовжував поклонятися святим іконам.
За непослух церкві, яка піддалася єресі іконоборства, єпископа Халкідонського заарештували. Через деякий час його піддали мукам, наполегливо запропонували відмовитися від поклоніння святим іконам. Але Косма твердо переніс катування і залишився несхитним у своїй вірі. Одна з тортур стала для нього останньою. Святий імовірно помер у 816 році.
Традиції свята
У цей день прийнято сіяти моркву і буряк. Для того щоб урожай був багатим, перед посадкою проводять таємний обряд. Приготовлені заздалегідь насіння на зорі змочують водою з криниці чи джерела, а потім в джерело кидають дрібні монети. Щоб захистити посіви та врожай від лихого ока, три дні поспіль вранці, коли ще темно, таємно ходять на річку. З настанням світанку вимочують насіння у воді.
Сам посів і подальшу прополку проводять жінки. Чоловіків не допускають до цього процесу. Згідно з народним повір'ям, що чоловік посадить, то в колір піде.
Птах дня – зозуля. В цей період вона вперше після зими подає голос. Багато прикмет пов'язують з її поведінкою.
Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що 30 квітня православні християни вшановують пам'ять святого Зосима Соловецького, який народився у Новгородській єпархії, пізніше переселився в Помор'я, де зустрівся з ченцями Германом і Саватієм. У 1436 році вони разом побудували келію на Соловецькому острові. Незабаром до Зосиму стали стікатися учні, які побудували тут храм і обитель — знаменитий Соловецький монастир.