На суботу, 9 червня, припадає народне свято Федорин день. У православному церковному календарі це дата пам'яті мучениці Феодори Олександрійської, діви. Про це повідомляють ЗМІ.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяІсторія
Феодора жила в III–IV століттях в місті Олександрія. В той час керували імперією Діоклетіан (східна частина) та Максиміан (західна частина). Коли почалися переслідування християн, Феодору ув'язнили і привели на суд правителя міста – Євстратія. Дівчина відкрито визнала себе християнкою і відмовилася здійснити обряд жертвопринесення. На питання: "Чому не заміжня?" діва відповіла, що відмовилася від сімейних уз, вирішила залишитися незайманою і присвятити життя служінню Богу.
Феодору відправили до покарання у блудний будинок. Там між юнаками розгорілася сварка за право бути першим. Цим скористався Дідім – християнин, якому Бог наказав звільнити мученицю. Увійшовши в кімнату до дівчини, він помінявся з нею одягом, і Феодора безперешкодно залишила місце ув'язнення.
Незабаром у ту ж кімнату увійшов один із хлопців. Він побачив перед собою чоловіка. Хлопець вирішив, що це зробив Бог, який вже перетворював раніше воду у вино. Він доповів про це Євстратію. Правитель наказав негайно арештувати і привести до нього Дідіма. Християнин розповів, як врятував дівчину за наказом Господа. За це правитель засудив його до смерті.
На місце страти прибігла Феодора і благала відпустити добру людину, натомість запропонувавши себе. Але Євстратій наказав відрубати голови обом. Першою обезголовили Феодору, слідом Дідіма. Тіла мучеників спалили.
Традиції та обряди
Свято потрібно присвятити роботі – зроблене повернеться сторицею. А якщо "прогуляти", то все покриється сорницею.
У цей день господарі задобрюють домовика кашею, молоком і печивом. Вони залишають частування для нього за піччю. Хто пов'язаний із торгівлею, ще й монетки кладуть.
З Федориного дня люди починають збирати колір деревію.
У народі святу Феодору охрестили "колючою на язик". У цей день забороняється виносити сміття з хати в прямому і переносному сенсі. Замітаючи підлогу, можна вимести щастя, благополуччя і домовика в додачу. Господар оселі на Федори ховається саме під віником. Нерідко після прибирання в будинку в цей день у сім'ї починаються серйозні сварки.
Прикмети
Якщо день ясний, і з'явилися дощові черв'яки – буде гроза.
Нічна роса довго не випаровується – до грози.
Дим із труби по землі стелиться – до негоди.
Перший літній туман припав на Федорин день – до врожаю грибів.
Дятел гучно стукає в погожий день, значить, буде дощ.
Дивіться сюжет про прикмети