Народне свято Федот Вівсяник відзначається 31 травня (за старим стилем – 18 травня). У православному церковному календарі це день пам'яті мученика Феодота Анкірського і семи дів-мучениць. Вівсяником Федота прозвали тому, що в його день намагалися вгадати по дубу яким буде урожай вівса. Крім дуба, героєм дня був льон — його сіяли як раз на Сім дів.

Федот і діви, які обрали для себе Ісуса небесним нареченим, жили в III столітті в місті Анкірі Галатійській. Федот був власником невеликої корчми і готелі. Він доводився племінником одного з дів. В часи гонінь на християн при імператорі Діоклетіані Феодота і сім жінок похилого віку заарештували за віру в Ісуса Христа. Після тривалих тортур жінок, прив'язавши на шиї камені, втопили в озері, а Феодоту відтяли голову.

На Русі Федота (Феодота) шанували як помічника весни і казали: «Прийде Федот — останній дуб лист розгорне». По дубу судили і про майбутній урожай: «Якщо на дубі маківка з опушкою — будеш міряти овес діжками». Це означало, що якщо до Федоту дуб розгорне листя, то урожай ярових буде хорошим. Якщо ж раптом із дуба починало опадати зелене листя, це було поганою прикметою і віщувало голодний рік.

Заборони на Федота Вівсяника

У цей день задовільняли Федота, який за повір'ям протегував вівсу. Варили вівсяний кисіль і частина його з піснями і наговорами виливали під корінь дуба, щоб Федот прийняв дар і дарував щедрий урожай. У північних районах Русі, там, де дуби були в дивину, це дерево заміняв Ільм. Саме по ньому ворожили, яким буде урожай вівса.

Популярні новини зараз
Monobank "заморожує" особисті кошти українців: хто може залишитися без копійки Почекайте з покупками: виплати пенсій затримають Віддавати по 10% від пенсії не доведеться: "Київстар" порадував стареньких бюджетним тарифом Як в інших країнах звикли підтирати попу і чому на нас дивляться, як на дурнів: вся справа в культурі
Показати ще

31 травня знахарі лікували болі в спині за допомогою спеціального замовляння. Вони вимовляли його над зрізаною гілочкою осики. У народі вірили, що якщо зробити все правильно, то хворий ніколи не згадає про болі в спині і попереку. Цей день вважали і дівочим святом. До Семи дів сільські свахи приурочували свої клопоти про вдовців і бобилів і підшукували їм наречених з дів, що засиділися та обділені увагою в дні весільних м'ясниць.

Як повідомляв портал "Знай.uа", що 30 травня православні християни вшановують пам'ять святої Євдокії.