Народне свято Іван – Медяні роси відзначається 7 червня (за старим стилем – 25 травня). Православна Церква у цей день згадує третє знайдення глави Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна. Медовими росами день прозвали за те, що нерідко ранкові опади 7 червня бувають солодкими, з медовим присмаком. У цей день люди зверталися до святого Івана Предтечі з проханням захистити поля і городи від медової роси.

Третє знайдення голови святого Іоанна відбулося в 850 році в Команах. На початку IX століття його нетлінні мощі християнам довелося заховати від іконоборців, які не зупинилися б і перед знищенням святої реліквії. В який саме день святі останки були знайдені, невідомо. Але в джерелах збереглися дані про те, що саме 25 травня (за григоріанським календарем – 7 червня) їх доставили в придворну церкву імператора Візантії.

Заборони на Івана

На Русі вважалося, що з цього дня на рослинах з'являються «медові роси» — солодкі виділення попелиць та черв'яків, які живляться соками рослин. Про них говорили: «Медова роса ржавами відає, солодко стелиться, так боляче виїдає». Вважалося, що такі «роси» заподіюють шкоду і дітям, і худобі, і рослинам. «Випала медова роса — морова на худобу пішла», — казали в народі. З мором худоби боролися різними способами — наприклад, змушували худобу проходити через згарище від багаття.

Побутує хибна думка, що медяна і борошнистої роси одне і те ж грибкове захворювання. Насправді ж медова роса виділяється листям рослин внаслідок раптових перепадів вологості і температури за короткий період. Побороти її нелегко, не допомагають навіть такі перевірені «помічники», як мідний купорос, зола і молочна сироватка. Борошниста роса – результат виділень різних комах-шкідників, до яких налипнули лусочки і шкурки попелиці. З цим видом роси впоратися легше, провівши своєчасну профілактичну обробку.

У північних районах Русі з цього дня дня починали висівати пізні ярові хліба. Травники виходили на збір лікарських трав. Звертали увагу і на горобину. Якщо 7 червня на ній було багато цвіту, то це обіцяло хороший врожай вівса. Якщо ж горобина до цього дня тільки починала зацвітати, то осінь обіцяла бути довгою і дощовою. Якщо ж рано вранці випадала рясна роса (звичайна, не медова), то це віщувало урожайний рік.

Популярні новини зараз
Чергуватимуть представники ТЦК: де українцям тепер можуть вручити повістку Комунальні платежі скасовуються: названо категорію осіб, якій можна не платити Отримали зарплату, зробили заначку та залишилися без грошей: українців попередили про неприємності вдома В Україні сигарети, алкоголь та паливо продаватимуть за новими правилами: що зміниться
Показати ще

Як повідомляв портал "Знай.uа", народне свято Своборине дерево відзначається 6 червня.