Підійшев тиждень, під час якого православні відзначають Лазареву суботу-2018. Це - велике християнське свято, яке ще на крок наближає нас до Великої Пасхи Христової.

Лазарева субота-2018: якого числа

У 2018 року свято випало на 31 березня. А на наступний день українці відзначають Вербну неділю.

Лазарева субота: що це, значення свята

Лазарева субота і Вербна неділя тісно пов'язані між собою. Спочатку Ісус воскресив у Віфанії померлого чотири дні тому праведника Лазаря, щоб його учні увірували в нього. Вважається, що саме через воскресіння Лазаря Христос показав, що буття людини не закінчується земною смертю: "Хто вірує в Мене, хоч і вмре, буде жити. І кожен, хто живе та хто вірує в Мене, повіки не вмре".

Популярні новини зараз
Хто з українців залишиться без пільг у 2024 році Зміна ціни на електроенергію: у НКРЕКП зробили заяву для споживачів Українцям готують тарифний удар після опалювального сезону Готуйте документи: "Укрпошта" розпочинає виплати до 3 тисяч гривень
Показати ще

Звістка про воскресіння Лазаря швидко добралася до Єрусалиму, і коли Христос на наступний день, в неділю, в'їхав до міста на віслюку, люди зустрічали його урочистими вигуками і встеляли йому дорогу пальмовими гілками - саме так в Юдеї прийнято було зустрічати царів. Таким чином народ визнав Ісуса своїм царем, а він прийняв поклоніння, але лише те, яке здійснювалося щиро і добровільно.

"Оскільки абсолютно очевидний нерозривний зв'язок між Входом Господнім до Єрусалиму, дивом воскресіння праведного Лазаря і Страстями Господа, відповідне святкування в православній літургійної традиції є, з одного боку, початком Страсного тижня, з іншого - настає після Лазаревої суботи", - розповіли в Києво Печерській лаврі.

Служба Лазаревої суботи

31 березня і 1 квітня в Києво-Печерській лаврі відбудеться освячення пальмових гілок і верби. У суботу, 31 березня, велике освячення пальмових гілок і верби почнеться орієнтовно о 18.30. А в неділю, 1 квітня, на 09.00 заплановано початок святкової ранкової літургії, а після служби освячення верби о 11.30.

"Пропонується всенічне бдіння, яке складається з великої вечірні, великого читання, утрені і однієї години. Бдіння передує малій вечірній та трапезі. Схід із монастиря, що символізує відомий хід, відбувається після годин. На літургії покладено святкові антифони", - уточнили в лаврі.

Пост в Лазареву суботу

Що ж можна їсти в Лазарєву суботу? У Лазареву суботу зберігається строгий пост: не можна їсти м'ясні, молочні продукти і яйця. У той же час у Лазареву суботу дозволяється рослинна олія, рибна ікра і вино.

На святковий стіл можна подати, наприклад, гречані млинці і кашу.

Також у Лазареву суботу готують рибні страви. Готують - але не їдять! Їх подають на стіл у Вербну неділю, адже в честь Входу Господнього до Єрусалиму в строгий Великий піст робилося послаблення. "При суворій забороні на куштування риби Великим постом на свято Входу Господнього до Єрусалиму вона дозволяється", - запевнили в лаврі.

Прибирання в Лазареву суботу і що не можна робити в цей день

У Лазареву суботу не рекомендується:

- працювати по дому, в тому числі - прибирати, прати, прасувати, лагодити і т.п. Вважалося, що порушення цієї заборони накличе біди не тільки на людину, але і на його домочадців, а також на все господарство;

- віддаватися дозвільним веселощам і світським розвагам, в тому числі співати і танцювати - краще сходити до храму і провести час із сім'єю;

- сваритися і відмовляти людям у допомозі;

- зловживати вином і пити будь-який інший алкоголь;

- їсти нескоромну їжу, а також топтати ногами крихти від їжі, що впали на підлогу;

- полювати, святкувати будь-які світські урочистості, в тому числі весілля або день народження;

- займатися сексом.

Порушення цих правил є тяжким гріхом, який вкрай складно надолужити, підкреслюють священики.

Дивіться сюжет про подію