31 березня цього року відзначається Лазарева субота. Це одне із значущих свят православної церкви. Лазареву суботу завжди святкують в останню, шосту неділю Великого посту, перед Страсним тижнем.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяВіруючі в цей день згадують диво воскресіння праведного Лазаря. Ця подія відбулася для зміцнення наближених і учнів перед прийдешніми сумними подіями, а також посвідчення майбутнього воскресіння всіх померлих. У церковному календарі субота воскресіння праведного Лазаря знаходиться безпосередньо перед Вербною неділею, однак фактично ці дві події сталися не одна за одною, між ними пройшло приблизно один-два місяці.
Коли Ісус ішов до Віфанії для проповіді, його зустріла Марта і повідала, що помер її брат Лазар. Ісус запитав Марту, чи вірить вона, що всякий віруючий у нього не вмре. Марта відповіла, що вірує, і вважає, що Він "Божий Син, який гряде у світ".
Ісус зі сльозами відвалив камінь, який закривав вхід у печеру, де був похований Лазар. Після цього Він молився до Отця Небесного, промовивши "щоб повірили, що Ти послав Мене".
Після цього Ісус закликав Лазаря вийти з печери і, коли вийшов обвитий тканиною Лазар, наказав йому розв'язати похоронні пелени.
Іоанн Богослов розповідає, що багато хто, хто бачив це диво, впізнав в Ісусі Месію і увірували, але саме в цей час фарисеї вирішили вбити Його.
Лазаря часто називають "Лазар Чотириденний", а також "друг Божий". Церковний переказ доносить до нас, що після свого воскресіння цей праведник прожив ще 30 років. Лазар був покликаний на служіння єпископом у місто Кітіон (зараз Ларнак), на Кіпрі, там і був похований.
Вшанування Лазаревої суботи встановлено в Церкві ще в перші століття християнства.
У народній традиції західних слов'ян у цей день для дівчаток, які переходили в вік, готовий до заміжжя, проводили особливий обряд. Підлітки групами ходили по хатах і співали пісні, це називалося робити "лазарі". За пісні дівчатка отримували в подарунок різну їжу, у тому числі сирі яйця, для того, щоб незабаром їх пофарбувати до Великодня. Тільки дівчинки, що брали участь у лазарних гуляннях, могли пізніше виходити заміж і влітку водити хороводи.
Увечері в Лазареву суботу в храмах перший раз освячують вербу, напередодні недільного дня - свята Вхід Господній до Єрусалиму.
Дивіться сюжет про подію