31 березня цього року відзначається Лазарева субота. Це одне із значущих свят православної церкви. Лазареву суботу завжди святкують в останню, шосту неділю Великого посту, перед Страсним тижнем.

Віруючі в цей день згадують диво воскресіння праведного Лазаря. Ця подія відбулася для зміцнення наближених і учнів перед прийдешніми сумними подіями, а також посвідчення майбутнього воскресіння всіх померлих. У церковному календарі субота воскресіння праведного Лазаря знаходиться безпосередньо перед Вербною неділею, однак фактично ці дві події сталися не одна за одною, між ними пройшло приблизно один-два місяці.

Коли Ісус ішов до Віфанії для проповіді, його зустріла Марта і повідала, що помер її брат Лазар. Ісус запитав Марту, чи вірить вона, що всякий віруючий у нього не вмре. Марта відповіла, що вірує, і вважає, що Він "Божий Син, який гряде у світ".

Ісус зі сльозами відвалив камінь, який закривав вхід у печеру, де був похований Лазар. Після цього Він молився до Отця Небесного, промовивши "щоб повірили, що Ти послав Мене".

Популярні новини зараз

Дружина Віктора Павлика Катерина Репяхова показала свій гардероб після народження сина: "Шо попало"

Ольга Сумська змінила образ, "відмовилася" від довгого волосся і карих очей: "Дуже екстравагантно"

"Холостячка" Ксенія Мішина втерла ніс Еллерту, поки вранці його будить вже інша: "Тільки вона могла"

Філіп Кіркоров незручно попрощався з Пугачовою на очах в обімлілого Галкіна -"Ще поживу"

Показати ще

Після цього Ісус закликав Лазаря вийти з печери і, коли вийшов обвитий тканиною Лазар, наказав йому розв'язати похоронні пелени.

Іоанн Богослов розповідає, що багато хто, хто бачив це диво, впізнав в Ісусі Месію і увірували, але саме в цей час фарисеї вирішили вбити Його.

Лазаря часто називають "Лазар Чотириденний", а також "друг Божий". Церковний переказ доносить до нас, що після свого воскресіння цей праведник прожив ще 30 років. Лазар був покликаний на служіння єпископом у місто Кітіон (зараз Ларнак), на Кіпрі, там і був похований.

Вшанування Лазаревої суботи встановлено в Церкві ще в перші століття християнства.

У народній традиції західних слов'ян у цей день для дівчаток, які переходили в вік, готовий до заміжжя, проводили особливий обряд. Підлітки групами ходили по хатах і співали пісні, це називалося робити "лазарі". За пісні дівчатка отримували в подарунок різну їжу, у тому числі сирі яйця, для того, щоб незабаром їх пофарбувати до Великодня. Тільки дівчинки, що брали участь у лазарних гуляннях, могли пізніше виходити заміж і влітку водити хороводи.

Увечері в Лазареву суботу в храмах перший раз освячують вербу, напередодні недільного дня - свята Вхід Господній до Єрусалиму.

Дивіться сюжет про подію