Повір'я
Вважалося, що на Матвія змії чіпляються до коров'ячого вимені, щоб напитися молока. Тому свято і називається так моторошно. Природно, ніхто не хотів такої долі для своєї корови, та й молоко потім пити не можна було. Тому корівок не випускали на пасовище, а при доїнні закривали двері в коморі, щоб змія не проскочила. Робили це і для того, щоб жодне лихе око не подивилося на корову і не наврочило їй. Якщо дійницю поставлять на стілець або на діжку, то у корови і зовсім може пропасти молоко.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяМолоко пити просто так не можна було. Теж, щоб не зурочити його смак. Тому молоко або заквашували, або створожували, або млоїли в печі. З нього робили пряжене молоко, ряжанку і кисле молоко. А ще робили оладки. Оладки та млинці вважалися уособленням сонця, яке сильно шанували в народі, адже воно дає життя і тепло. І вважали, що оладки зможуть відвести від корів біду.
Через холодні дощі і похолодання говорили: «Матвій негоду підпускає, літній дощ осіннім перебиває».
Було і ще декілька молочних обрядів. Наприклад, в цей день селянка повинна винести молоко в глечиках на вулицю ще до світанку і залишити його до того, як зникне ранкова роса. Згідно з повір'ям, цей обряд зробить так, що корова буде краще доїтися. Крім того, доярка не повинна була нікому розповідати скільки видоїла молока з ранку. Інакше корова може захворіти.
Також люди збирали городню зелень, промивали її водою з криниці, провітрювали і сушили на печі. А потім збирали її в лляні мішечки. Кріп і петрушку використовували не тільки для їжі, але і щоб лікувати деякі хвороби.
Прикмети 22 серпня
- Багато роси - до жаркого дня.
- Матвій негоду підпускає.
- Якщо вітер південний і вихровий - взимку багато снігу буде.
- На Матвія літній дощ з осіннім зустрічається.
- З Матвія теплих дощів не чекати до наступної весни.
- Якщо ніч ясна, а роси немає - до дощу на наступний ранок.
- На Матвія непогожого всяка праця даремна.
- Після Матвія мужик на полі не потіє, річний жар відступає, осінь кутатися в одяг змушує.