Тут дорого. Справді. Рівно до того моменту, доки ви не починаєте заробляти в доларах. Тоді ціни поступово перестають здаватися космічними, і 5 доларів за латте — це, звичайно, здирництво, але чому б і ні. Ну а якщо цікаві подробиці — то, будь ласка, можете підрахувати, скільки ж треба грошей, щоб прожити в одному з найдорожчих міст світу.

Житло

Якщо квартирне питання зіпсувало москвичів 30-х, то сучасних ньюйорківців воно просто знищує. Найболючіша тема і найголовніша стаття витрат. Звичайно, "вона хотіла б жити на Манхеттені", але тоді доведеться платити близько тисячі доларів за маленьку кімнату в квартирі з сусідами. Більшість наших емігрантів селяться в Брукліні. Тут кімнату можна знайти вдвічі дешевше. У цю ціну зазвичай входять усі платежі, тому ні про що більше хвилюватися не варто.

Якщо вже зовсім туго із грошима, свою кімнату можна розділити з сусідом — тоді витрати на житло можуть скласти не більше 350 доларів. Ну а якщо ви замахнулися на те, щоб оселитися окремо, тоді будьте готові викласти мінімум 1200 за студію. Це як наша однокімнатна квартира, іноді об'єднана з кухнею, іноді ні. Взагалі в США кількість кімнат у квартирі рахують за кількістю спалень. Тобто якщо вам пропонують подивитися one bedroom, значить, це буде квартира з однією спальнею і вітальнею — наша "двушка". Таку квартиру в Брукліні можна зняти мінімум за 1400, але, зрозуміло, це вже набагато комфортніше за студію.

Втім, слід пам'ятати, що якраз при здачі квартири найчастіше рахунки у вартість не входять. Якщо газ і вода — це зазвичай копійки, то світло зовсім недешеве. Взимку за звичайну студію у мене виходило близько 45 доларів щомісяця, і це при тому, що вдома майже ніколи нікого не було. Плюс близько півсотні за інтернет і телевізор, якщо він у вас є. Так, замість 1400 вже виходить більше як півтори тисячі. І це мінімум.

Популярні новини зараз
ПриватБанк скасував плату за важливу послугу: до кінця року не візьмуть жодної копійки "Продам місце в черзі": чоловіки штурмують ТЦК, воєнкоми не справляються Безкоштовний проїзд для всіх: українцям скасують плату за комунальний транспорт Українським родинам виплатять 10800 грн: як подати заявку
Показати ще

Звичайно, завжди є варіанти заощадити. Якщо жити окремо хочеться, а грошей мало, можна придивитися до бейсментів. Так, ви не помилилися — це підвали. Там часто або повністю відсутні вікна, або вони є, але на рівні асфальту. В іншому ж вони часто зовсім не поступаються звичайним квартирам. Бейсмент при бажанні можна знайти за 1000 доларів, із уже включеними у вартість рахунками.

Вхід у бейсмент із двору

Щоправда, є нюанс: офіційно — це нежитлове приміщення. А значить, вам ніхто на нього не випише так званий ліз — договір оренди. Це ще один підводний камінь американської оренди житла. Ліз на твоє ім'я — дорога в світ легальних людей. Якщо ти не доведеш, що у тебе є постійна адреса проживання, то навряд чи зможеш відкрити рахунок в банку, отримати права і т. д. Квартири можна знімати у приватників, а можна в багатоповерхівках — білдинг, як їх тут називають. Приватники можуть закривати очі на багато що, а ось якщо ви хочете жити у великому будинку, скоріше за все вам доведеться довести менеджменту, що ви не лобур, а поважна людина.

Класичні бруклінські «білдингі»

Найчастіше просять показати кредитну історію і річний дохід. Звичайно, для тих, хто тільки приїхав, це нереально. Їм треба або шукати поручителя (людина, яка вже міцно стоїть на ногах і підпише папір — мовляв, я гарантую, що мешканець вчасно платитиме і не бешкетуватиме), або довірятися хитрим ріелторам, які за плату можуть підробити документи. Ну, або шукати житло в приватних будинках.

Приватний сектор у Брукліні

До речі, якщо ви думаєте, що у вас є 1500, і ви можете зняти квартиру — то помиляєтеся. Господарі зазвичай тут беруть плату за перший і останній місяці. Ну а якщо ви звернетеся до ріелтора, він візьме за свої послуги суму, яка дорівнює місячній ренті. Ось і виходить, що 1500 перетвориться на 4500. Приблизно така мінімальна сума має бути у вас на руках, якщо вирішили знайти окрему квартиру в Брукліні (в Манхеттені — помножте приблизно на два).

Проїзд

Чим прекрасний Нью-Йорк — машина вам тут абсолютно не потрібна. І я не жартую — дуже багато цілком забезпечених жителів Манхеттена не мають автівок. Якщо треба їхати за місто — можна без проблем орендувати авто. А платити чималу страховку щомісяця та ще й постійно шукати паркінг — це занадто складно. На великих вулицях припаркуватися безкоштовно найчастіше в денний час ти не зможеш — там стоять паркомати. Ціни — різні, від 25 центів за 15 хвилин. На вузьких вуличках можна стояти без плати, але спробуй ще знайди там місце.

Громадський транспорт у всіх п'яти районах міста (Манхеттені, Квінсі, Бронксі, Брукліні і Стейтен-Айленді) підпорядковується одній системі. В автобусах і метро діють єдині картки. Вартість одного проїзду 2,75. Причому, якщо вам треба проїхати на автобусі, а потім на метро, або навпаки, то проїзд у другому транспорті буде безкоштовним. Люди, які їздять часто, зазвичай купують місячні ($121) або тижневі ($32) безлімітні проїзні. Я — теж. Спробувавши один раз, від цього складно відмовитися.

Метро і деякі автобуси курсують цілодобово. Звичайно, вночі потяги ходять набагато рідше, і якщо треба робити кілька пересадок, часто подорож затягується не на одну годину (сама не раз засинала у вагонах і на лавочках на платформі, прокидаєшся — а твоя зупинка або твій поїзд тю-тю). Хочете швидше дістатися в темну пору — ловіть таксі! Але, до речі, зловити його можна тільки в сіті. Ось ця класична схема з кіно — підняв руку, і знаменитий yellow cab зупинився — вона працює виключно на вулицях Манхеттена.

В інших боро, щоб кудись поїхати, потрібно викликати таксі по телефону. Найдешевший варіант — Uber, з Манхеттена в Бруклін на ньому можна дістатися, витративши близько 40 доларів.

Зелені таксі Брукліна — альтернатива манхеттенським yellow cab)

Отже, підіб'ємо перші підсумки. Навіть якщо ви приїхали в Нью-Йорк із вкрай обмеженими фінансами, 500 доларів на місяць вам цілком вистачить на житло і проїзд (якщо знімати місце в кімнаті і їздити тільки громадським транспортом). Але цього мало, адже людині ще треба щось їсти і в щось одягатися? Про це — наступного разу!

Лідія Калініна, спеціально для Знай.ua