6 травня (23 квітня за старим стилем) рано вранці молодь з вимовою обходила двори, коли перший раз після довгої і холодної зими скотина урочисто виганяється на пасовище, на так звану Ярилину росу.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПеред вигоном худоби, господарі гладили тварин по хребту фарбованим в червоний або жовто-зелений колір яйцем, яким потім обдаровували пастуха. Після чого худобу виганяли гілкою верби надвір і годували «бяшками» — особливими хлібцями. Перед вигоном з двору під ноги худобі викладали поясок, щоб вона переступила через нього. Це робилося для того, щоб худоба знав дорогу додому. Пасли худобу до висихання роси.
Просили Ярила — Покровителя пастухів, Охоронця домашнього худоби і Вовчого Пастиря — оберегти худобу від усякого хижого звіра. Пастух гуде в ріжок, сповіщаючи народ про початок обряду «обходу», після чого, взявши в руки решето, тричі обходить стадо посолонь (на життя) і тричі протисолонь (на смерть).
Після правильно проведеного обряду навколо стада вибудовувалася невидима чарівна огорожа, яка захищала «від змія повзучого, від могутнього ведмедя, від вовка бігаючого». Після чого чарівне коло замикалося залізним замком.
В цей день також проводився важливий обряд — Відмикання Землі, або по-іншому — Зарод. В цей день Ярила «відмикає» (запліднює) Мати Сиру-Землю і випускає росу, після чого розпочинається бурхливий ріст трав. На Ярила заорювали ріллю, говорили: «На Ярила виїжджає і лінива соха».
Очевидно, що 23 квітня за старим стилем на святковому столі може стояти пиво, так як Ярило пов'язаний з культом хмелю, з якого воно робиться. Є і ще один пікантний момент: символом Ярила були не тільки колосся, сонячний промінь, біла накидка, але і великий фалос. Тому все може бути. На те він і Ярило.
Якщо уважно проаналізувати образ Ярила на слов'янських святах, то, на свій подив, можна виявити, що на білому коні скакав то Ярило-чоловік, одягнений у жіноче плаття, то жінка в чоловічому вбранні. Але кажуть, що це всього лише ритуальна зміна статі.
Також просять Ярилу і про тепле літо, і гарний врожай. Ось тільки звернення повинно бути щирим, а помисли - чистими. Прийнято було вмиватися і навіть купатися в ранковій росі, якій приписувалися в цей день цілющі властивості.
З цього дня починалися весняні весілля. Чоловіки і жінки каталися по полях, сподіваючись з допомогою чудодійної роси стати сильними і здоровими. Вечір закінчувався всенародним гулянням.
Як повідомляв портал "Знай.uа" повідомляв, нинішнє літо в Україні буде дуже спекотним, а дощів очікується мало. У липні-серпні стовпчики термометрів показуватимуть 35-40 градусів.