На 5 травня припадає два великих свята день Луки і Лельник - Червона гірка. У народі є багато оповідей на тему цих днів. Про це повідомляють ЗМІ.

День Луки

Лука, якого православні люди згадують у цей день, був апостол від сімдесяти, сподвижником святого Павла. Його шанують як автора одного з Євангелій і Діяння святих апостолів. Також Лука вважається першим іконописцем і покровителем лікарів і живописців.

У ляльний час — період хороводів та ігор, який припадав на травень, — не тільки дівчата веселилися, але і нечиста сила. Відьми розстеляли на траву біле полотно і танцювали на нього голими. У народі вважалося, що цього дня нечисті були вагітні.

Популярні новини зараз
Десятки тисяч українців залишилися без "броні" від мобілізації: за які порушення призиватимуть Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Показати ще

Якщо жінка хотіла зачати дитину — вона повинна була піти до лісової галявини, роздягнутися і непомітно встати в коло відьом. Однак багато хто боявся, що таким чином відьма може підкинути жінці в утробу свою дитину. А ватажком усієї нечисті називали найхитрішого риса — Луку-Луканьку.

Свято Лельник - Червона гірка

Лельник зазвичай святкувався 22 квітня за старим стилем, напередодні Юр'єва дня. Ці дні називалися також Червоною гіркою, тому що місцем дії ставав пагорб, розташований неподалік від села. Там встановлювали невелику дерев'яну чи дернову лаву. На неї саджали найкрасивішу дівчину, яка й виконувала роль Лялі (Лелі).

Справа і зліва від дівчини на пагорбі на лаву вкладалися приношення. По одну сторону розміщувався коровай хліба, а з іншого боку знаходився глечик із молоком, сир, масло, яйце і сметана. Навколо лави розкладали сплетені вінки.

Дівчата водили хоровод навколо лави і співали обрядові пісні, в яких славили божество як годувальницю майбутнього врожаю. По ходу танцю і співу дівчина, що сиділа на лавці, одягала на своїх подруг вінки. Іноді після свята на пагорбі розпалювали багаття, навколо якого водили хороводи та співали пісні.

Для сучасної людини ім'я Лелі асоціюється з казкою Островського "Снігуронька", де Лель представлен як прекрасний юнак, який грає на сопілці. У народних піснях Лель є персонажем жіночого роду — Леля, а основними учасниками були дівчата.

Дивіться сюжет про свята