На 5 травня припадає древнє слов'янське свято Лельник - Червона гірка. Про це повідомляють ЗМІ.

Історія цього цікавого і красивого свята сягає корінням до міфології – він присвячений слов'янській богині юності і любові – Лелі, дочці богині Лади і бога Сварога.

Леля уособлює весну, розквіт оновленої природи, і протегує дітям. Стародавні слов'яни вважали, що всі незаміжні дівчата знаходяться під заступництвом вічно юної Лелі. Тому дівчаткам, народженим у цей день, давали ім'я Леля і Лада.

У це свято слов'янські дівчата здійснювали різні обряди, щоб у любовних відносинах панувало взаєморозуміння і просили у Лелі щасливого заміжжя.

Популярні новини зараз
Гороскоп на тиждень 6-12 травня для всіх знаків Зодіаку: труднощі Близнюків, союзники Скорпіона та успіхи Риб Безкоштовний проїзд для всіх: українцям скасують плату за комунальний транспорт Не дуже "стародавня", але безбожно дорога: як виглядає монета в 50 копійок, яка може озолотити Фанати засудили Могилевську за заохочення доньки: "Не зробили висновків..."
Показати ще

За звичаєм, місцем дії свята ставав пагорб, розташований неподалік від села, де молодь зустрічала світанок. На пагорбі, який називали Червоною гіркою, заздалегідь встановлювали невелику дерев'яну чи дернову лаву, а на неї саджали найкрасивішу (червону) дівчину, яка й виконувала роль Лелі.

Наряджали дівчину в білі покрови, перев'язували їй шию, руки і стан свіжою зеленню, а на голову одягали вінок із весняних квітів. На лаву справа і зліва від дівчини складали різні дари — по одну сторону ставили коровай хліба, а з іншого боку — глечик із молоком, сир, масло, сметану та яйця.

А біля ніг Лелі-хороводниці складали сплетені вінки. Подруги дівчини в ошатних сарафанах водили хоровод навколо лави і співали обрядові пісні, в яких славили божество як годувальницю майбутнього врожаю. По ходу танцю і співу дівчина, що сиділа на лавці, одягала на своїх подруг вінки.

По закінченні свята на вершині гірки або пагорба розпалювали вогнище, навколо якого водили хороводи та співали пісні.

Однак, із часом справжнє значення свята поступово забулося, і воно перетворилося на звичайне літнє свято, під час якого дівчата відзначали прихід весни.

Аналогічні свята існують у різних народів Європи. В Італії відзначають Примавіру — день першої зелені, а в Греції ще з античних часів святкують у цей день повернення на землю Персефони, доньки богині Деметри.

Дивіться сюжет про свята