У четвер, 5 липня, православні християни вшановують пам'ять єпископа Самосатського Євсевія, на честь якого свято отримало назву Євсеїв день.

Історія

Святий Євсевій, який народився в 4 столітті, відомий як захисник православного світу, затвердженого на першому Вселенському соборі в Нікеї. Однак через щиру віру в Господа його переслідували язичники від імператора Констанція. Так, в один день правитель дізнався, що у Євсевія зберігається якийсь акт, підписаний на соборі, і наказав його віддати. Але єпископ різко відмовив, сказавши, що скоріше дозволить відсікти собі обидві руки, ніж виконати цей наказ.

Пізніше на трон зійшов Юліан Відступник, і для християн почалися ще більш важкі часи — адже розпочалися відкриті гоніння. Але навіть у цей період святий Євсевій не припинив свою діяльність: в одязі воїна він пройшов через всю Сирію, Фінікію і Палестину, навертаючи людей до православ'я. За переказами, він навчав священиків для порожніх церков, висвячував єпископів. Зазначимо, що після смерті Юліана Відступника, імператором став благочестивий Іовіан, в правління якого християнські гоніння ненадовго призупинилися.

На той час святий закликав архієпископа Мелетія скликати Помісний собор в Антіохії, який підтвердив православне віровчення, прийняте на Вселенському соборі. Загинув Євсевій від рук жінки — мешканки міста Доліхіни. Так, на нього впала черепиця, яку жінка скинула з даху. Вмираючи, єпископ просив оточуючих його людей не заподіювати злочинниці зла.

Традиції і прикмети на Євсеїв день

У народі знали, що 5 липня – це день зустрічей усіх закоханих, адже раніше відзначається свято Улянів день. Так наші предки говорили, що спочатку Улян шукав Уляну, по полях і лугах ходив, кликав її. А вона сиділа на березі річки, дивилася на воду і забула про зустріч. Сьогодні ж Уляна пішла шукати коханого – і знайшла.

Популярні новини зараз
Українці в паніці змітають із полиць пристрої для зарядки: ціни починають не кусатися, а з'їдати Українці отримають від ПФУ нові виплати, і це не пенсія: кому прийдуть додаткові гроші Водіїв легко можуть оштрафувати за увімкнений кондиціонер: чому це відбувається Світло буде цілий день: в "Укренерго" порадували українців
Показати ще

Крім того, на Євсевія спостерігали за погодою: якщо йшов дощ — це обіцяло хороший врожай хліба. Про це ж свідчив і місяць, який яскраво блищав на небі.

Також на Євсея народ збирав траву котячу дрімоту, щоб на наступний день з неї заварити хороші банні віники. Ще 5 липня було прийнято чистити свої колодязі від усякого бруду, так як найбільш сприятливим днем для цього протягом року був напередодні Івана Купали. Слов'яни вірили, що саме тоді вода в колодязі буде дуже чистою.

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.uа" писав, які існують традиції і обряди на Улянів день, який відзначається православними 4 липня.