Народне свято «Зосима-Пасічник» відзначається 30 квітня (за старим стилем – 17 квітня). Православною церквою у цей день вшановується пам'ять Зосими Соловецького — православного святого, що заснував відомий монастир.

Зосима Соловецький — святий православної церкви, шанується в лику преподобних. Він народився в Новгородській єпархії, пізніше переселився в Помор'я, де зустрівся з ченцями Германом і Саватієм. У 1436 році вони разом побудували келію на Соловецькому острові. Незабаром до Зосима стали стікатися учні, які побудували тут храм і обитель — знаменитий Соловецький монастир.

І Зосима, і Саватій вважаються покровителями заступниками бджіл і пасічників. До дня Зосими, як і до Пудову дня приурочували вивезення вуликів на пасіки. У цей час посеред пасіки ставили стіл, покритий чистою скатертиною, на нього викладали хліб і сіль, богоявленську воду і від пасхальної утрені свічку. Після цього молилися Зосиму і Саватієві, обходили навколо пасіки із запаленою свічкою і окропляли територію освяченою водою. При цьому примовляли: «Рой роїться — Зосима веселиться».

Заборони на свято

Бджолярі уважно спостерігали за бджолами, що облітали первоцвіти. Казали, наприклад: «На який хліб пішла бджола — той на зерно буде гарний». Якщо бджоли сідали на вишневий колір, це означало, що і вишня буде врожайною. Ця прикмета відносилася і до будь-яких інших дерев і рослин. Дивилися, як бджоли пережили зиму: «Мало убутку бджіл — до врожаю гречки».

Популярні новини зараз
ПриватБанк без розбору блокує платежі українців: покупки перетворилися на "лотерею" Якою буде погода у травні для українців: чи ховати парасольки та куфайки після квітневих дощів Фруктів не наїмося: який дефіцит чекає Україну Українцям вказали на два обов'язкові платежі, які не можна ігнорувати
Показати ще

Бджіл у народі дуже поважали, оскільки, згідно з Писанням, саме бджоли прилетіли до розп'ятого Ісуса на Голгофу і випили піт, щоб полегшити його страждання. Крім того, вважали, що бджоли першими сповістили про Воскресіння Ісуса. Про них складено безліч приказок: «Без бджіл (тобто без воску) поп і обідні не служить»; «Мала-мала бджілка, а побільше великого знає»; «Для доброго бджоляра немає поганого року»; «Доброї людини і бджола не жалить».

30 квітня вважається сильним магічним днем. Він добре підходив для магії і чаклунства. За народним повір'ям, у цей день відкриті «ворота» в потойбічний світ, а вночі відьми злітаються на шабаш. Увечері не рекомендувалося пекти хліб. На Зосиму прийнято було говорити на пастухів, щоб у них в цьому сезоні ніхто не вкрав худобу.

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що на 28 квітня припадає народне свято Пудів день. Вірні православної церкви в цей день вшановують пам'ять апостола Пуда.