Співробітники НДІ ім. Вейцмана, досліджуючи процес утворення складок кори головного мозку, виявили гени, "відповідальні" за його пошкодження. Передбачається, що відкриття допоможе багато в чому зрозуміти природу ряду серйозних захворювань, пов'язаних з мозковою діяльністю.

Як стверджував свого часу Аристотель, людина при народженні подібна "чистого аркушу" в тому, що стосується почуттів і думок. А ось її мозок влаштований інакше. Кора мозку візуально нагадує волоський горіх, але в тих випадках, коли немовля з'являється на світ з гладкою, як "чистий аркуш", оболонкою, це може означати серйозний розлад розвитку.

Всім відомі канавки і ущелини призначені для стиснення структури головного мозку в черепі, і вони утворюються під час ембріонального розвитку. Вчені хочуть дізнатися, як створюються такі складки кори головного мозку, біологічно і фізично. Питання, що саме викликає різні травми або пошкодження в процесі їх освіти, вже багато років турбує нейрофізіологів.

Результати досліджень, проведених ізраїльськими фахівцями, опубліковані в престижному науковому виданні Nature Physics. Вчені з лабораторії професора Орлі Райнер використовували інноваційний метод вирощування мозкових клітин для імітації та виявлення механізмів, які викликають утворення складок головного мозку. Їм вдалося виявити групи генів, відповідальних за порушення нормального розвитку складок, в яких здійснюються деякі важливі функції мозку.

Популярні новини зараз

Арсен Мірзоян відвіз Ніну Матвієнко на море: так теща ще не співала

Пішов з життя брат мільярдера Ріната Ахметова (оновлено)

"Стане матусею", - 45-річна Наталія Могилевська заінтригувала українців

Епіфаній відшукав у Біблії пророцтво для України 100-річної давнини

Показати ще

Ще в 1993 році Орлі Райнер виявила мутацію гена LIS1, відповідальну за синдром, що приводить до народження немовлят з "гладкою" мозковою оболонкою, і, як результат, з черепно-мозковою травмою. У нормальному вигляді цей ген грає головну роль у формуванні цитоскелету.

"Діти, які народжуються подібним чином, страждають від дисфункції головного мозку. Це викликає ряд серйозних захворювань і різко скорочує тривалість життя. Але, незважаючи на проведені численні дослідження, до цих пір неясно, як і чому формується пошкоджений мозок", - пояснює Райнер

За словами Райнер, в останні десятиліття в цих дослідженнях стався прогрес. Вчені з Японії і Австрії створили, за допомогою ембріональних стовбурових клітин, мозкові структури. Їх назвали органоїдами.

"Ми сподівалися, що це дозволить нам глибше розібратися в процесах розвитку людського мозку. Цього не можна дізнатися, експериментуючи на тварин, тому що їх нормативна мозкова оболонка відмінна від людської, вона мало не ідеально гладка", - пояснює Райнер.

Однак незабаром з'ясувалося, що і запропонована модель мала деякі недоліки, і не зовсім точно імітувала розвиток мозку.

Щоб усунути ці прогалини, фізик, доктор Еяль Крецборн, винайшов і застосував новий підхід до вирощування органоїдів. І ось, на другому тижні розвитку у «створюваного ним мозку» з'явилися складки, які стали заглиблюватися. А потім був помічений і ген LIS1, відкритий Райнер чверть століття тому.

Ще до того, як результати цього досвіду ізраїльських вчених були опубліковані, до них проявлявся величезний інтерес. Дослідники не мають наміру зупинятися на досягнутому, і планують удосконалити роботу змодельованого ними «мозку», щоб спробувати зрозуміти природу інших захворювань - таких, як мікроцефалія, епілепсія і шизофренія.

Раніше портал "Знай.ua" повідомляв, що вчені розповіли, як розпізнати довгожителя.