Дослідники з університету Вісконсіна в Мадісоні заявили, що винуватцями такого широкого поширення туберкульозу в світі є стародавні римляни. Туберкульоз, вражає кожну четверту людину у всьому світі, почав активно переноситися і поширюватися по планеті завдяки використанню громадських бараків і лазень під час становлення Стародавнього Риму як наддержави, пише Science Alert.

На думку мікробіологів, ключовим моментом в атаці туберкульозу на людство стала епоха римського панування. Основними переносниками захворювання були римські купці і солдати, активно розширювали кордони Римської імперії на території Африки та Азії, обмінюючись мікробами з місцевим населенням.

При цьому одним з найдавніших штамів туберкульозу стали бактерії, що з'явилися на північному сході Китаю близько 6600 років тому. Відсутність яких-небудь методів діагностування та лікування призвело до того, що бактерії еволюціонували — і тепер світ опинився на порозі справжньої епідемії туберкульозу.

Популярні новини зараз
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень Підлітки понівечили жінку і скинули її зі скелі: найстаршого злочинця стратили за допомогою тортур Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Показати ще

Фахівці підкреслили, що епоха римського панування є ключовою віхою в процесі розповсюдження туберкульозу.

Нагадаємо, скелети та їх фрагменти зі слідами злоякісних утворень були знайдені на кладовищах Аїн Тирги (Ain Tirghi) і Келліс (Kellis) біля оазису Дахла, вік яких, як було встановлено радіовуглецевим датуванням, становив 2800-3000 і 1550-1950 років відповідно.

Всього було знайдено близько 1800 останків, але тільки 1087 з них досить добре збереглися для морфологічного аналізу кісток. Стать людей було встановлено на основі форми і розміру черепа, а вік — за ступенем руйнування зубів та іншими ознаками, включаючи форму ребер і навіть муміфіковані геніталії.

На деяких кістках скелета були виявлені пошкодження, які характерні при розвитку злоякісних пухлин. Приміром, скелет чоловіка, який помер у віці приблизно 30 років, мав сліди кісткових уражень на правій лопатці, плечової кістки, стегнах і хребцях, типові для метастатичної карциноми. Дослідники вважають, що цей чоловік страждав на рак яєчок.

Як повідомляв портал "Знай.uа", сучасна медицина сильно просунулася вперед, вчені зробили чимало проривів у науці лікування людського тіла. Більшість людських хвороб лікується швидко і безболісно. Однак, у середньовіччі ситуація була зовсім інша. Як же лікували в середньовіччі?