Аналіз геномів яблунь з різних частин планети дозволив вченим встановити справжню прабатьківщину культурних яблук. Всупереч усталеній точці зору, нею виявився не Китай, а західні схили Тянь-Шаню – територія, що нині входить до Казахстану.

До такого висновку прийшли вчені з Китаю та США, які опублікували результати своєї роботи в Nature Communications.

Автори нової роботи проаналізували геноми 117 сортів яблук з Євразії та Північної Америки. Потім вони зіставили їх один з одним, і виявили, що гени, загальні для всіх сортів, найчастіше зустрічаються у Malus sieversii – дикоростучої яблуні з західних схилів Тянь-Шаню. До слова, назва цієї гірської системи перекладається як "небесні гори".

Вчені також з'ясували, що виявлені раніше сліди Malus sieversii в Китаї не мають до домашніх яблунь прямого відношення – цей різновид лише ізолят, не пов'язаний з тими рослинами, що були одомашнені і стали відомі як яблуні. Це спростовує попередню гіпотезу про те, що окультурення яблук відбулось в Китаї.

Виходячи з гіпотези молекулярних годин, відповідно до якої помилки в ДНК накопичуються з однаковою швидкістю, автори датували момент одомашнення яблунь 4-10 тисяч років тому.

Популярні новини зараз
Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги Оплата комунальних послуг: що обов'язково потрібно перевіряти, щоб не втратити гроші "Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Показати ще

Поширення яблунь як на Схід, так і на Захід, почалося після появи Великого шовкового шляху, що проходив через Тянь-Шань. Потім вони схрещувалися з дикими видами яблунь в Сибірі (M. baccata), на Кавказі (M. orientalis), та в Європі (M. sylvestris). Всі ці дикі види зробили певний внесок у генофонд відповідних сортів яблук, проте основою для нього послужив саме тянь-шаньський вид.

Раніше інформаційний портал "Знай.ua" розповідав про трагічну долю творця яблук "семеренка" – видатного українського селекціонера Володимира Симиренка.