Щороку 12 листопада православні віряни вшановують пам'ять православного святого Зиновія, єпископа Егейського, і сестри його Зиновії. У народі цей день називали Синичкиним святом, оскільки птахи-зимники прилітають з півдня в рідні краї.

Зиновій та Зиновія 12 листопада: історія життя святих

Зиновій і Зиновія проживали у III столітті в Каппадокії. Їхні батьки були віруючими християнами, тому діти були виховані в благочесті і чистоті. Вони рано стали сиротами і вирішили роздати жебракам свою спадщину, а своє життя присвятити Господу Богу. Бог прийняв їх рішення і нагородив Зиновія даром зцілення хворих молитвою. Святий здійснив безліч благочестивих вчинків, за що був обраний єпископом.

У часи гонінь християн його викликали на допит. Загрози і тортури не допомогли язичникам зламати його віру, і Зиновій не відрікся від Христа. Пізніше Зиновія дізналася, що її брат страждає від тяжких мук і приїхала до нього на допомогу. Вона сказала правителю, що також є християнкою і розділить з братом його муки. Після марних спроб переконати їх відректися від Бога і принести жертву язичницьким ідолам Зиновія і Зиновію стратили.

Зиновій та Зиновія 12 листопада: традиції свята

В цей день традиційно відкривається сезон полювання й риболовлі. В народі вірили, якщо на Зиновія мисливець добуде хоча б одного звірка, то зимове полювання протягом усього року у нього буде вдалим. Рибалки у цей день також вирушали на лови. Якщо тенета приходили повними, улов неодмінно відзначали на березі річки.

Популярні новини зараз
Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Показати ще

До цього часу синиці, відчуваючи холод, прилітали з півдня в рідні краї. А люди робили для них годівниці з кормом: гарбузовим насінням, несолоним салом або арахісом, які розвішували на гілках дерев.

За звичаєм жінки ворожили у цей день. Кидаючи крихти хліба або шматочки сала, вони спостерігали за птахом. Якщо синиця починає клювати крихти, то в будинку з'явиться достаток, а якщо сало – живність. Ще за поведінкою синиць судили про погоду: якщо вони цілими зграйками з'являлися біля будинку — це віщувало швидкі холоди. Також знали: якщо синиця свистить — це до ясного дня, якщо пищить — до нічного морозу.