У неділю, 16 грудня за народним і православним церковним календарями вшановують пам'ять преподобного Іоанна Мовчальника, єпископа Колонійського. Примітно, що прізвисько «Мовчальник» святий отримав за безмовність, яку зберігав понад 40 років.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяІван Мовчальник 16 грудня: головні заборони та повір'я свята
Вважалося, що в цей день треба якомога менше говорити і навіть писати. Слова без зайвої необхідності в цей день вживати категорично заборонялося. Люди вірили, що той, хто на Івана весь день промовчить, той весь рік буде обдарований неймовірним красномовством і ораторством.
В народі знали, що мовчання в цей день не тільки позбавить від негараздів, але і приверне до людини удачу. «Іван мовчить, добра чутка справи ростить», – говорили наші предки. Селяни також вірили, що нечисть у цей день може вкрасти голос, тому гуляти допізна заборонялося, замість цього прагнули лягати спати раніше.
З ранку віряни тихо стояли перед іконою Івана Мовчальника, молилися і осмислювали свої вчинки. Прийнято вважати, що саме преподобний Іван Мовчальник зцілює душевнохворих, тому православні віряни за них особливо часто молилися в цей день.
Крім того, 16 грудня наші пращури передбачали погоду на 12 місяців наступного року. Адже, за астрономічним календарем, починається зимове Сонцестояння, яке триватиме до 28 числа цього місяця.
Приказки та прикмети на Івана Мовчальника:
- Якщо земля ще не замерзла, а сніг почав падати, то наступний рік буде важким.
- Якщо випало мало снігу, то урожай не вдасться.
- Якщо в цю ніч місяць змінюється, то вдень буде тепло.
- Якщо на Івана Мовчальника зірки «стрибати» почали, то незабаром закрутить завірюха і настане похолодання.
- Під вікнами зацвірінькав снігур – скоро настане відлига.
- Якщо дрова, кинуті в піч, тріскочуть голосно, то треба чекати на морози.
- Хто на Івана Мовчальника помовчить, той красномовний буде весь рік.
Дізнайтеся більше про життя святого у цьому відео: