Щорічно 24 грудня відзначається Ніконів день (за старим стилем – 11 грудня). У православному календарі це День пам'яті преподобного Нікона Печерського ігумена Києво-Печерської лаври. Зазвичай у цей день розпалювали багаття на славу сонця. Також по сонцю передбачали погоду на найближчий час.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяНіконів день 24 грудня: історія життя святого
Відомості про Нікона з'явилися тільки в момент заснування Києво-Печерської лаври. Зі святих писань відомо, що святий народився в 11 столітті в багатій і знатній родині. Вже в юності він став учнем святого Антонія - засновника Києво-Печерської лаври. Пізніше Нікон переїхав до міста Тмутаракань, де і знайшов собі обитель.
Варто відзначити, що слава про мовчазного ченця швидко поширювалася, і до нього приєдналися люди, які хотіли присвятити себе такому ж життю. Коли братів по духу зібралося багато, був заснований новий монастир, а Нікон повернувся в Києво-Печерську лавру. У 1068 році святий повернувся в заснований ним монастир. Через пару років його обрали ігуменом.
Ніконів день 24 грудня: традиції і обряди свята
Традиційно на це свято люди моляться святому Нікону, щоб відігнати нечисту силу і злих духів. Крім того, люди вірили, що святий може подарувати заспокоєння кожній душі.
Також прийнято запалювати на Нікона лампади і закликати сонце зійти на землю, спалахнути і відігнати нечисту силу. У давні часи люди вірили, що поки день не почнеться, відьми будуть літати над землею на мітлах, піднімати снігові вихори, лякати самотніх подорожніх і стукати у вікна.
Ще в цей день намагаються загадати найзаповітніше бажання. Для цього потрібно провести спеціальний обряд: відламати гілку яблуні і поставити у воду. Якщо вона до Різдва розпуститься, то бажання здійсниться, а якщо ще і зацвіте, то в будинку неодмінно оселяться щастя і радість.
Крім того, молоді незаміжні дівчата за звичаєм проводять приворот коханої людини. Коли ввечері з труби піде чорний дим, потрібно вийти, встати до нього обличчям і прочитати замовляння. Це прив'яже дівчину до молодого хлопця.