Данилів день

У неділю, 30 грудня, за народним календарем відзначається пам'ять святих Даниїла, Ананія, Азарія і Мисаїла.

Як свідчать церковні писання, за 600 років до Різдва Христового вавілоняни завоювали Єрусалим, і в числі полонених виявилися четверо знаних отроків. Цар Вавилону Навуходоносор вирішив виховати їх при своєму дворі і навчити халдейським наукам. Проте юнаки не відреклися від своєї віри, відмовлялися від усіх надмірностей і вели строгий спосіб життя. За це Бог дарував їм мудрість, а Даниїлу ще й дар пророцтва і тлумачення снів.

Одного разу Навуходоносор наказав спорудити величезну статую на честь себе, якій люди повинні були вклонятись. Отроки відмовилися зробити це, і цар наказав стратити їх. Проте вони залишилися неушкодженими навіть у гарячій печі. Побачивши це, цар почав їх поважати. Потім святий Даниїл витлумачив вогненний напис «Мене, Текел, Перес», який з'явився на стіні палацу під час бенкету і віщував падіння Вавилонського царства.

За звичаєм дівчата в цей день бажали отримати від святого Даниїла хоч трохи його прозорливості. Для цього на трьох лаврових листах писали імена трьох його друзів — Ананія, Азарія і Мисаїла — і клали під подушку. Вони вірили, що вночі неодмінно мав приснитися коханий.

Популярні новини зараз

Білецький заявив, що Україна не зможе скористатися ізраїльською системою «Iron Dome»

Настя Каменських перетворилася на Катю Осадчу і станцювала, як у 17 років: "У кожного чоловіка мікроінсульт"

Леся Нікітюк показала помідорчики найближчої людини: "Приїхала"

У Києві діти намагалися скинути переляканого кота з вікна багатоповерхівки: жалібно нявкав і дригав лапками

Показати ще

Наші предки говорили, що «Данило грудень квапить». Іншими словами, цей день наближає Різдво і Новий рік. «В Данилів день святим духом і ладаном запахло», — ввижалося найбільш нетерплячим людям.

Крім того, на Данила особливу увагу в народі приділяли вогню. «Господиня піч топила, щоб на два дні тепла вистачило», — казали люди. Також вночі розводили величезні багаття, примовляючи при цьому: «Розжени, вогонь, пітьму, жени холоднечу».

Наші пращури звертали увагу і на прикмети погоди. Вважалося, що якщо на Данила на деревах з'явиться іній, то Святки будуть теплими. Якщо ж почалася завірюха — це свідчило про те, що влітку бджоли будуть гарно роїтися.

Іменини в цей день

Олександр, Данило, Денис, Іван, Микита, Микола, Петро, Сергій.