Незабаром номери всіх банківських рахунків українців будуть змінені. Однак фахівці обіцяють, що перехід на нові рахунки не створить незручностей для громадян, що зберігають гроші у вітчизняних банках. Про всі зміни фінустанови зобов'язані інформувати своїх клієнтів.

Про це розповів Сергій Курган "Фактам".

Найближчим часом Національний банк введе міжнародний номер банківського рахунку IBAN, що дасть можливість гармонізувати український платіжний простір з європейським. Згідно з рішенням НБУ, з 1 квітня 2019 року банки будуть відкривати клієнтам нові рахунки в стандарті IBAN, а діючі номери рахунків з 1 квітня до 31 жовтня 2019 року вітчизняні банки будуть самостійно змінювати у відповідності з вимогами даного стандарту із збереженням діючого номера аналітичного обліку. В результаті діючі номери рахунків клієнтів доповняться кодом країни та кодом банку.

Але що таке IBAN? Абревіатура означає International Bank Account Number і перекладається з англійської як міжнародний номер банківського рахунку. Основою системи стали розробки Міжнародної організації по стандартизації спільно з Європейським комітетом банківських стандартів. Вже 46 країн перейшли на цю систему ідентифікації. Зокрема, це стандартна система банківського рахунку в державах Євросоюзу. Кожна країна самостійно встановлює структуру номера рахунку IBAN, за стандартом ISO 13 616.

Популярні новини зараз
Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році Приємна несподіванка: в Україні почали знижуватись ціни на деякі овочі Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Показати ще

Для України номера рахунків IBAN будуть складатися з 29 буквено-цифрових символів. Вони умовно поділяються на дві групи. Перші 10 знаків - код країни, контрольне число і код банку. Зокрема, перші дві букви UA вказують на код країни, в даному випадку це Україна. Наступні за кодом країни два символи контрольні, вони призначені для перевірки достовірності рахунку та захищають інформацію від помилок при внесенні даних. Наступні шість цифр - код МФО банку.

Друга група символів, що складається з 19 знаків, - безпосередньо номер рахунку клієнта банку. Причому перші в цій групі чотири нулі, як правило, доповнюють IBAN до 29 знаків. А останні 15 символів є безпосередньо номером рахунку клієнта.

Як буде проходити зміна банківських рахунків українців

«Запровадження Національним банком міжнародного номера банківського рахунку IBAN буде сприяти модернізації системи електронних платежів НБУ і гармонізує український платіжний простір з європейським» - повідомив на офіційній сторінці регулятора в Facebook директор департаменту платіжних систем інноваційного розвитку НБУ Олександр Яблунівський.

За його словами, протягом перехідного періоду з 1 квітня 31 жовтня цього року банки виконають наступні дії:

* сформують новий номер банківського рахунку (IBAN) для нових рахунків згідно із вимогами стандарту ISO 13 616;

* самостійно змінять номери діючих рахунків клієнтів згідно із вимогами стандарту IBAN;

* забезпечать інформування клієнтів про зміну рахунків, при цьому вносити зміни в договори не потрібно;

* повідомлять в Державну фіскальну службу про змінені та закриті рахунки клієнтів.

Банкір зазначив, що в перехідний період, з 1 квітня до 31 жовтня 2019-го, клієнти банків у реквізитах розрахункових документів будуть мати можливість вказувати як діючий номер рахунку і код банку, так і номер в стандарті IBAN. Згодом застосування IBAN стане обов'язковим для всіх клієнтів всіх українських банків при здійсненні переказів грошових коштів як в національній, так і в іноземних валютах, в тому числі при транскордонних перекаах. Тобто абсолютно всі перекази будуть здійснюватися тільки з використанням IBAN.

Що дасть людям переведення їхніх банківських рахунків на міжнародний формат

У Нацбанку запевняють, що завдяки новій системі оформлення стане легше ідентифікувати платника і одержувача коштів, а також банк України, який їх обслуговує. Це дозволить уникнути помилок в реквізитах рахунків завдяки скороченню реквізитів у розрахункових документах, а також швидше здійснювати перекази і отримувати кошти. Серед інших переваг для клієнтів банків використання IBAN в майбутньому зробить можливим використання QR-кодів, які будуть містити інформацію про IBAN, для спрощення оплати рахунків і обміну платіжною інформацією.

Варто нагадати, що вже незабаром (7 лютого) повноцінно вступить в силу новий Закон України «Про валюту і валютні операції». Цей документ суттєво змінює правила операцій з валютами.

Як розповів «ФАКТАМ» керуючий партнер консалтингової компанії «Фінансова студія» кандидат економічних наук Євген Невмержицький, зокрема, згідно з новим законом, дозволено розраховуватися або робити перекази іноземної валюти в наступних випадках:

* при здійсненні іноземних інвестицій та поверненні іноземному інвестору прибутку, доходу, дивідендів або інших сум згідно інвестиційної діяльності іноземного інвестора;

* при купівлі-продажу державних цінних паперів, номінованих в іноземній валюті, якщо ініціатором або отримувачем такої операції є банк;

* розраховуватися зі своїх рахунків, відкритих в зарубіжних банках.

Експерт підкреслив, що цей закон вперше дозволяє українцям вільно відкривати рахунки в зарубіжних банках. Тому впровадження в вітчизняній банківській системі міжнародних номерів банківських рахунків IBAN дасть можливість безперешкодно переказувати кошти громадян між рахунками в українських зарубіжних банках.

Як повідомляв раніше Знай.uа, ПриватБанк здатний списати з зарплатної картки гроші в якості штрафу за прострочення кредиту.

Також Знай.uа писав про те, що тисячі українців не знають, що винні ПриватБанку десятки тисяч гривень.