Власіїв день
У цей день православна церква вшановує пам'ять християнського святого, священномученика Власія Севастійського. Він жив у 3-4 століттях в Малій Азії, служив єпископом у Каппадокії. З дитинства Власій вів благочестивий спосіб життя. Гоніння на християн примусили його сховатися в печері. За переказами, там на Власія оточувало безліч різних звірів, які не чіпали його, а, навпаки, охороняли.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяСаме тому у народі святого вважають покровителем домашніх тварин. За іншою версією, християнський Власій у свідомості народу став «спадкоємцем» слов'янського Волоса, зберігача селянської худоби.
У цей день наші пращури годували домашніх тварин найкращим кормом, а також здійснювали спеціальні обряди, щоб вберегти худобу від злих духів. Для цього необхідно закрити усі грубні труби вьюшками або взагалі замазати глиною. Крім того, до святого Власія у свято зверталися з молитвою: «Дай щастя на гладких телушек, на товстих бичків, щоб з двору йшли-грали, з поля йшли-скакали».
Здавна Власіїв день народ відзначав як велике свято. В цей час влаштовували молебни, під час яких освячували короваї з житнього хліба, щоб потім згодувати худобі. Також у цей день заборонялося працювати. Люди вірили, що це допоможе вберегти домашніх тварин від падежу.
Великий Велесів день
Щороку 24 лютого відзначається слов'янське свято Великий Велесів день, присвячений Велесу Зимовому. Молоді жінки в цей день п'ють міцний мед, щоб «корови були ласкаві», а потім б'ють своїх чоловіків дошкою для прядіння льону, щоб «воли були слухняні». У той же час в требу потрібно було обов'язково принести коров'яче масло.
Після зачину жінки здійснюють обряд для відгону «коров'ячої смерті». Для цього вибирається одна господиня, яка ходить по всім сусідам і сповіщає: «Пора вгамувати зухвалість коров'ячу!». Потім вона просить чоловіків - «не виходити з хати заради біди великої».
Іменини в цей день
Всеволод, Гавриїл, Георгій, Дмитро, Захар, Порфирій.