У понеділок, 18 березня, за народним календарем відзначається свято Конон Огородник (за старим стилем – 5 березня). Для віруючих православної церкви це дата вшанування пам'яті священномученика Конона Мандонського (Памфілійського) – покровителя і захисника городників, посівів та врожаю. Тому свято так і називається.

Конон Огородник 18 березня: заборони свята

З 18 березня до 15 квітня тривало Сніготанення. Ці дні були суворими не тільки у зв'язку з Великим постом перед Великоднем. Вони випадали на початковий період весни, коли майже закінчилися зимові запаси їжі.

В цей день селяни замочували насіння овочів для подальшої висадки. Також починали копати город і удобрювати грядки: «Навозиш на Городника на гряди гній — не п'єш взимку над пічним горщиком сліз»; «Де зайва гною кілочка, там зайва хліба коврижка».

Примітно, що город на Конона належало вирощувати навіть у погану погоду. Не дарма цей угодник називається ще й Страдником. Наші предки вчили своїх дітей: «Хоча б у день Конона Градаря була і зима, починай орати город. Ти тільки почни в цей день — неодмінно город буде добрий, і овочу буде багато».

Популярні новини зараз
На землю чекають удари руйнівної магнітної бурі: нагряне вже ось-ось Українцям пенсійного віку нададуть тимчасову допомогу: які документи потрібно подати Нові правила військового обліку: українців штрафуватимуть без їхнього відома Тарифний "сюрприз" для мешканців багатоповерхівок: травневі платіжки заберуть ще більше грошей
Показати ще

Сидіти вдома без діла цього дня категорично заборонялося. Люди вірили, що нероби можуть розгнівати святого Конона і потім буде поганий урожай.

Крім того, в цей день не брали в руки ані вил, ні граблів, інакше влітку хліб буде побитий градом, тому що, як вважали в народі, саме з волі Конона йдуть дощ та град. Ще святому молилися і просили про позбавлення немовлят від віспи.

В це свято відбувається охоронний обряд-замовляння від трьох бід: комах, черв'яків та засухи. Для цього потрібно викопати на своїй ділянці три невеликі ямки (по одній на лихо), а потім закопати назад. При цьому обов'язково вголос вимовити, для чого призначена кожна лунка.

На Конона Городника прийнято згадувати померлих, ходити на цвинтар і молитися про знаходження людей, які пропали безвісти. Вночі виходити на пошуки зниклої людини було не можна.