У понеділок, 25 березня, відзначається народне свято Феофанів день (дата за старим стилем – 12 березня). Для віруючих православної церкви це дата вшанування пам'яті преподобного Феофана Сігріанського, візантійського ченця і літописця. Католики в цей день згадували папу римського Григорія Двоєслова. Детально про заборони і прикмети свята читайте далі в нашому матеріалі.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяФеофанів день 25 березня: заборони свята
У народі вважалося, що на Феофана повністю сходить сніг і земля відтає. Тому було прийнято виходити на вулицю на світанку і зустрічати весну.
Особлива увага в цей день діставалася коням. Категорично заборонялося тримати коня в стійлі. Потрібно було обов'язково вивести його на прогулянку. Вважалося, що якщо кінь захворіє на Феофана, то хвороба не відступить до осені. Тому господарі за кілька днів до свята з осторогою приглядалися до коней. Вони боялися побачити перші симптоми хвороби.
Поліпшувався і догляд за тваринами, адже кінь у господарстві стоїть на другому місці за значимістю після корови. Для захисту від хвороб і пристріту коней водили до джерела і поїли зі срібла, занурюючи у воду срібну монету або перстень.
Крім того, з кіньми в давні часи було пов'язано багато прикмет. Люди говорили: «У доброго господаря немає поганого коня». Якщо кінь трясе головою i закидає її догори — до негоди; якщо фиркає в дорозі — до радісної зустрічі.
Ті, хто займається льоном або коноплями, розсипають жмені насіння для птахів. Вважається, що це допоможе виростити хороший льон і зібрати багатий урожай. Інші продовжують проводити підготовку до посівних робіт.
Сидіти без справи в цей день було не прийнято. У той же час знахарі і цілителі проводили спеціальні обряди і читали замовляння від багатьох хвороб і поганого ока.
Прикмети на Феофана:
- Тумани цього дня передвіщають швидкий схід снігу і теплу весну.
- Тепла, весняна погода стоїть весь день – літо буде дощове.
- Іній на деревах віщує дощовий початок літа.
- Якщо у цей день жінка ненавмисно переступить через вудила, то кінь не зможе орати поле.