Всі віруючі знають, що кілька разів на рік буває батьківська субота, яка служить для того, щоб згадати та згадати померлих батьків.

Це важливі дати, тож у храмах відбуваються спеціальні богослужіння. Але досі церковні традиції тісно переплітаються із народними. І люди часто їх плутають несвідомо грішать. Тому варто розібратися. що ж дозволено та заборонено робити у ці дні, у тому числі – дізнатися про заборонені продукти на цвинтарі та в церкві.

Найближча батьківська субота вже сьогодні – 18 березня. А наступна буде за тиждень – 25 березня.

Батьківська субота, фото: Unian
Батьківська субота, фото: Unian

Як влаштувати поминальний обід

Зазвичай трапезу готують лише у випадку, якщо покійний у дату батьківської суботи народився чи помер. Тоді за столом збираються члени родини. Але в меню лише пісні страви, особливо у період Великого посту.

Популярні новини зараз
Українці можуть отримати ще одну грошову допомогу, але є умови: хто та на яку виплату може претендувати Подаємо заяву та чекаємо на гроші: українцям показали, як без проблем повернути переплату за газ Головне за ніч, 18 березня: загибель зірки "Голос країни", українці без пенсії до 65, шалені комісії "Нафтогазу" та скасування податків З Європи можуть видворити тисячі українських біженців: хто може потрапити "під роздачу"
Показати ще

Страви, приготовані для поминальної трапези, бажано освятити у церкві. У храмі освячують:

 • пісну їжу;
 • кутю як головну поминальну страву;
 • фрукти, овочі, мед, хліб;
 • свічки;
 • безалкогольні напої;
 • солодощі.

Померлих поминають у церкві та вдома. Наприклад, можна подати записку перед богослужінням з ім'ям того, хто покоївся. Будинки збираються у затишній обстановці. На стіл ставлять зайвий прилад для душ, що передчасно пішли. Але ніякого алкоголю не повинно бути, як і шкідливої ​​їжі, у тому числі тваринного походження.

Поминальні дні, кадр з відео
Поминальні дні, кадр з відео

Чи можна залишати їжу та алкоголь на могилі

Офіційна церква не вітає таких обрядів. У язичників був ритуал годування небіжчиків. У дні пам'яті вони вирушали на могили, залишали там алкоголь та їжу. Але це лише забобони, а не церковна традиція.

Крім алкоголю та їжі, на могилі не можна залишати такі предмети:

 • натільні хрестики та інші прикраси, у тому числі дорогоцінні;
 • холодну зброю;
 • предмети, що нагадують про гріхи та провини померлого;
 • речі, що належать живим людям;
 • гроші та техніку.

Кладовище, скріншот: YouTube
Кладовище, скріншот: YouTube

Що можна робити 18 та 25 березня 2023 року

Не варто забувати про те, що найближчі батьківські суботи випадають у період Великого посту, отже ніхто не скасовує заборону на вживання їжі тваринного та рослинного походження. У ці дні віруючі можуть звернутися до Небес із молитвою, таким чином вони зможуть вшанувати пам'ять близьких людей, яких вже немає поруч.

Православні 18 та 25 березня 2023 року можуть вирушити до храму. Якщо такої можливості немає, то молитву можна читати вдома. Відвідуючи церкву, ви можете написати записку, в якій будуть імена всіх тих, кого вже немає на білому світі. Крім цього, можна поставити свічку за упокій.

Свічка, фото: Знай.ua
Свічка, фото: Знай.ua

Суворі заборони батьківської суботи у 2023 році

У поминальні дні, які прийнято називати батьківськими, діє багато заборон, про які не можна забувати. Серед них:

 • ні в якому разі не можна згадувати погано про тих, кого вже немає в живих;
 • не можна влаштовувати галасливі вечірки та розважальні заходи;
 • не можна лаятись і з'ясовувати стосунки з близькими людьми, також краще уникати провокацій та конфліктних ситуацій;
 • заборонено розпивати у великій кількості алкогольні напої;
 • на цвинтарі не можна залишати їжу чи сигарети на могилі покійного.

Вважається, якщо порушити одну із цих заборон у поминальні дні, то можна потривожити душу померлого. Тому священнослужителі рекомендують все ж таки дотримуватися заборон.

Нагадаємо про важливі правила Великого посту: як підготувати тіло та душу до Великодня у 2023 році.

Раніше ми повідомляли про важливі молитви у Великий піст крім "Отче наш": яких заповідей варто дотримуватись, щоб слова до Бога мали ефект.