За наказом Петра І московські війська 25 травня 1709-го знищили Чортомлицьку Січ на острові Чортомлик на Дніпрі.

Чортомлицька Січ була започаткована козаками на чолі з кошовим отаманом Федором Лутаєм влітку 1652-го на правому березі острова Чортомлик, це рукава Дніпра. Наразі тут розташоване село Капулівка Нікопольського району Дніпропетровської області.

Фото: "gazeta.ua"
Фото: "gazeta.ua"

В 1709 Петро I вирішив помститися запорожцям за те, що в Північній війні стали на бік шведів і гетьмана Мазепи. Тому він наказав, щоб три полки московських стрільців під Києвом сіли на судна і попливли вниз Дніпром. Дорогою вони знищували козацькі поселення.

Московити спалили фортеці старий і новий Кодак. Полковник Яковлєв підійшов до містечка Кам'яний Затон недалеко від Січі, вислав до запорожців листом козака Сметану, але його втопили. Оборону Чортомлицької Січі очолив наказний отаман Яким Богуш. Вона була недоступна для штурму, тому по ній почали палити з гармат.

Згодом на допомогу Петру І прибув полковник Гнат Галаган, який утік від Мазепи. Тоді запорожці подумали, що це йдуть на допомогу татари та відчинили ворота. Коли ж зрозуміли помилку, було вже пізно, адже солдати Яковлєва увірвалися до Січі. Вони не залишили жодного живого полоненого, а курені та інші будівлі спалили.

Популярні новини зараз
"Київстар" підвищує тарифи з 1 жовтня: хто з абонентів платитиме більше та за що Українцям почали видавати допомогу до майбутніх холодів: що і як можна отримати Головні новини за 21 вересня: "поранення" Олени Зеленської, посилення мобілізації в Україні та заборона на виїзд за кордон Перша Леді Олена Зеленська була поранена після прильоту до США: під час виступу президента в ООН все було видно
Показати ще

Фото: "gazeta.ua"
Фото: "gazeta.ua"

У полон потрапили кошовий отаман, військовий суддя, 26 курінних отаманів, 2 ченці, 250 козаків, 160 жінок та дітей. 156 людей стратили. Декілька вбитих прив'язали до плотів і відпустили вниз за течією – на страх іншим. Чортомлицька Січ перестала існувати.

Нагадаємо, що ікона стилю із 60-х: перший український мопед, за який сьогодні готові віддати цілий "Ланос".

Раніше ми повідомляли, що революція у Росії почалася? Екстрасенс Людмила Хомутовська про історію з Білгородом: "Тільки квіточки".