У неділю, 10 вересня, православні віруючі вшановують пам'ять двох святих — Анни Пророчиці та Сави Крипецького.

У народі це свято прозвали "Анна і Сава Скірдники", тому що в цей період якраз завершувалися останні жнива хлібів.

Анна та Сава Скирдники 10 вересня: історія життя святих

Як свідчать церковні перекази, свята Анна з Єрусалиму була благочестивою вдовою, якій разом зі святим Симеоном Богоприїмцем випала честь зустріти немовля Ісуса Христа у храмі, куди його принесли батьки, щоб подякувати Богові за первістка. Крім того, Ганна жила в суворій помірності, дотримуючись піст і безупинно молячись. За такий спосіб життя Господь нагородив 84-річну вдову задарма пророцтва.

Ганна Пророчиця

Популярні новини зараз
Українці не підозрюють про наслідки: які пастки приховує "Національний кешбек" Краще не беріть 500 гривень у касирів: українців попередили про небезпеку, і навіть банк не допоможе Відключення світла по-новому: українцям готують кардинальні зміни Призупинення виплат пенсій: у ПФУ зробили важливу заяву
Показати ще

З відкритих джерел відомо, що святий Сава Крипецький жив у 15 столітті. Після того, як він прийняв чернечий постриг в Афоні, він вирушив до Пскова і оселився неподалік міста, у відокремленій Крипецькій пустелі. Сава дотримувався суворого посту, а весь вільний час проводив у молитвах. До нього часто приходили прості люди за слушною порадою та благословенням. Також преподобний навчав мирян дотримуватися чистоти — тілесної та моральної, ратував за праведний спосіб життя людей. Навіть після смерті Сава не залишив свою обитель, а багато разів надавав їй допомогу, наприклад одного разу захистив від розбійників, а їх ватажка змусив покаятися.

Сава Крипецький

Анна та Сава Скирдники 10 вересня: звичаї та обряди свята

Традиційно цього дня завершувалися останні жнива хлібів. Так, з полів вивозили снопи, які складали у скирти. Селяни поспішали прибрати хліб до настання негоди та холодів. "Червоне поле снопами, а гумно - скиртами", - говорилося в народі.

Ще на Ганну та Саву у цей час наші предки славили врожай, влаштовуючи великі свята та ярмарки. Як не дивно, саме цього дня двом святим молилися про визволення від пияцтва.

У той же час завершували озиму сівбу пшениці, прибирали коноплі та збирали яблука. З приводу коноплі була така приказка: "Якщо не прибереш коноплі до Івана пісного (11 вересня), то весь пост просидиш без олії".

Свататися цього дня було категорично заборонено. Вважалося, що поява нареченого чи його близьких родичів у будинку батьків нареченої принесе у майбутньому горі та неблагополуччя молодій сім'ї.

Наші пращури примітили, якщо на Ганну й Саву згадуються прикмети про березу: якщо вони починали покриватися жовтим листям з верхівки, то весна наступного року повинна буде настати рання і дружна, а якщо знизу, то весна буде пізня і затяжна. Але при цьому пожовтіння листя спочатку на маківці дерева віщувало сувору морозну зиму, знизу - м'яку зиму, а якщо береза жовтіла рівномірно, то зима буде звичайною, з морозами та відлигами.

Що ще не можна робити 10 вересня:

  • Піднімати із землі чужі речі, особливо на перехрестях.
  • Давати гроші у борг.
  • Свататися та грати весілля.
  • Працювати жінкам, адже це час для відпочинку та побутових турбот.
  • Заздрити та ображати близьких.
  • Дивитися в дзеркало та купатися у водоймах.
  • Прогулянки наодинці у лісі краще відкласти.
  • Давати обіцянки, якщо не впевнені у їхньому дотриманні.
  • Проводити великі покупки та довгі поїздки до незнайомих місць.

Супермаркет, скріншот: YouTube
Супермаркет, скріншот: YouTube

Нагадаємо, що Різдво таки 25 грудня, а Миколая – 6: новий календар православних свят.

Раніше ми повідомляли про молитву до Пресвятої Богородиці, коли дуже важко на душі: "Даруй нам виправлення".