Для Ірландії 17 березня - червоний (точніше, зелений) день календаря. У цей день вони вшановують свого головного свого покровителя - Святого Патрика. День Святого Патрика відзначається з найдавніших часів. Він давно завоював популярність не тільки у себе на батьківщині, але і далеко за її межами. Особистість просвітителя «Смарагдового острова» шанують практичні всі християнські конфесії. Зараз свято вже має міжнародний статус. Відносно недавно це свято докотилося і до нашої країни. Тепер і в українських пабах збираються любителі весело провести День Святого Патрика. Яке ж значення цього свята, і звідки він взагалі з'явився?
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяДень святого Патріка: трохи історії
Святий Патрик за життя мав багато імен. Народившись в знатній кельтської сім'ї, у нього було ім'я Суккат. Так як Британія на той момент була частиною Римської імперії, хлопчик при народженні отримав і латинське ім'я. Його звали Магон.
Будучи ще підлітком, Суккан-Магон потрапив в полон до піратів, які продали його в рабство одному з ірландських вождів. Той знав про благородне походження свого раба, тому прозвав його «Патрікус», тобто знатний. Понад п'ять років він випасав худобу на полях ірландського острова. В цей час він знайшов для себе віру в Бога. Якось він почув уві сні голос. Він сказав Патрікіусу, щоб той утік і сів на корабель, який плив до Галлії. Втікши і опинившись на території нинішньої Франції, Патрікус пішов в монастир. Дослужившись до високого сану, Патрик повернувся на острів з місією проповіді християнства.
Спочатку ірландські язичники в не хотіли нічого чути про ідеї Христа. Однак Патрик зміг переконати їх в силі своєї віри - він знищив всіх змій на острові. Після цього язичники увірували в Христа. Патрик став хрестити і дітей, і дорослих. Першою церквою в Ірландії стала комора одного з вождів. За все ж життя Патрик встиг побудувати не одну сотню храмів.
Дата 17 березня 461 (або 463) року - це дата смерті просвітителя. День Святого Патрика жителі Смарагдового острова стали відзначати ще в Середні століття. Поширився по всьому світу свято ще й тому, що ірландська діаспора в Новий час розселилася у всіх частинах світу.
День Святого Патрика: цікаві факти
Спочатку головним кольором святкування був синій. Принаймні, в такий колір мав одяг святого покровителя Ірландії на середньовічних мініатюрах. За однією з версій, солдати-ірландці в британській армії під час повстання в кінці XVIII століття наділи на себе зелену форму. В того часу саме зелений колір став асоціюватися з ірландцями.
На державному рівні відзначається з 1903 року. В тому році 17 березня став неробочим днем.
З того ж року заборонялося відкривати всі паби і таверни в цей у Дубліні і інших містах. Справа в тому, що в цей день кількість сп'янілих ірландців підходило до позначки в сто відсотків. Практично весь острів втрачав над собою контроль.
Цей закон скасували тільки через сімдесят років. Мабуть, з цієї причини так багато ірландців емігрували на початку і середині ХХ століття.
17 березня - вихідний в деяких канадських провінціях, а також на Антильському острові Монтсеррат.
Компанія «Гіннес», що випускає пиво, намагалася домогтися від влади Канади зробити цей день вихідним по всій території держави.
Вперше фестиваль на честь Святого Патрик відзначався лише двадцять два роки тому.
Символи свята
Зелений трилисник: за традицією Святий Патрик за допомогою листочка конюшини намагався пояснити ірландським язичникам Догмати віри, в тому числі ідею про Трійцю: Бога отця, сина Ісуса і Святого Духа. Трилисник малюють на обличчях, будинках і парканах, вишивають або прикріплюють на одяг.
Лепрекон - міфічна істота. Маленький і злісний швець, який виконає три бажання, якщо людина зможе його зловити.
День Святого Патрика: традиції
По всій Ірландії проходять паради та концерти, звучать пісні і приказки про святого покровителя, дарують один одному подарунки і листівки зі змістом. За церковною традицією, в цей день необхідно обов'язково відвідати церкву. Молитися протягом всього дня.
Після того, як заборона на закриття пабів була скасована, стало традицією в цей день відвідувати питні заклади і випивати «стаканчик Патрика». Напої в цей день прийнято пити такі: вискі, ель і зелене пиво. У них потрібно опустити листок, випити келих, дістати трилисник і викинути його через ліве плече. Це буде означати, що цей місяць і рік пройдуть добре.
Існують і традиційні страви. Причому, рецепти цих страв часто мають в інгредієнтах пиво. Навіть незважаючи на те, що майже завжди святкування проходить в Піст, ірландці в цей день роблять послаблення у власному меню. А все тому, що за повір'ями Патрик навчився 17 березня перетворювати м'ясо тварин в рибу. Найпоширенішою стравою в цей день є капуста, свинина, солонина. У формі конюшини роблять печива і торти.
День Святого Патрика: звичаї
Зазвичай святкування починається заздалегідь. Ще 12 березня розпочинається фарбування в зелене. Деякі, навіть дуже солідні люди, перефарбовують своє волосся в зелений колір.
Наряди в цей день прийнято одягати традиційні. Зелений одяг має бути прикрашена листком конюшини. У цей день прийнято танцювати танець, який називається «кейлі». Зеленим в цей день має бути все, навіть річка. Водойм також надають цей колір.
З цим днем пов'язано сходження на гору Кро-Патрік. На ній покровитель ірландців сорок днів і сорок ночей постив і молив Бога про дарування благодаті Ірландії. Тому 17 березня на Кро-Патрік сходити тисячі паломників.
Як відзначають День Святого Патріка в різних країнах світу
У 2018 року свято буде проходити і в Південній Америці, а точніше, в Аргентині. Тут на одній з центральних вулиць Буенос-Айреса знаходиться відразу кілька ірландських пабів. Вони стануть центральним місцем свята. До речі, в Аргентині також величезна діаспора ірландців (п'ята за межами самої держави).
У США це свято офіційно стали святкувати навіть раніше самого Смарагдового Острова. Прижився він у Новому світі ще в середині XVIII століття. Є навіть офіційна дата і місце першого в Штатах Дня Святого Патрика - це 1754 рік, таверна «The Crown and Thistle» в Нью-Йорку. Особливо пишно цей день проходить в Чикаго, Бостоні і все в тому ж Нью-Йорку. У цих містах 17 березня не сильно відрізняється від ірландських традицій: театралізовані вистави, танці та пісні, пивні і музичні вечірки. Річку Чикаго в однойменному місті підфарбовують в смарагдовий колір.
На острові Монсеррат в цей день подвійне свято: по-перше, поминають учасників повстання рабів в середині XVIIІ століття, по-друге, вшановують Святого Патрика.
Англія також не залишається осторонь. Адже саме на її території і народився Патрик. 17 березня прикрашаються багато головні вулиці і площі в великих англійських містах (в Лондоні, Бірмінгемі, Ліверпулі). У Манчестері цілих чотирнадцять днів відкрита ірландська ярмарок і фестиваль, де можна познайомитися з культурою Смарагдового острова.