Правила для безпілотників тимчасово будуть посилені. Також вводиться штрафи за їх порушення. Стало відомо, кого торкнуться зміни, і хто буде контролювати дрони. Про це повідомила Державіаслужба України.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПравила
"Тимчасовий порядок використання повітряного простору" вступив в силу з 1 червня, а оприлюднений Державіаслужбою був на днях. У ньому говориться, що власникам всіх безпілотників важче 2 кг тепер потрібно обов'язково оформляти в Украероцентрі дозвіл на польоти.
Для цього треба подати заяву за 10 днів до вильоту. Але головні зміни торкнулися легких дронів, вага яких менше 2 кг. Для них не потрібно спецдозволів, але тимчасові правила вводять досить багато обмежень на їх використання.
Серед обмежень: максимальна висота польоту (50 метрів, трохи більше 16-поверхового будинку) і заборона на польоти над інфраструктурними об'єктами. Якщо потрібно злетіти вище 50 метрів, власникам тепер теж потрібно просити дозволу у авіавлади. Виявляти порушників згідно з новими правилами будуть повітряні сили ЗСУ (процедура контролю не розголошується), передаючи після інформацію про місце, час і характер порушення в Украероцентр.
Рішення про заборону польоту і посадки безпілотника прийматимуть в Украероцентрі, Державіаслужбі, повітряних силах ЗСУ або СБУ. Якщо ж порушник відмовиться посадити дрон, то його можуть збити. Після порушення потрібно буде отримати дозвіл на польоти в подальшому: рядовим українцям - у Державіаслужби, а порушників від держави - у Генштабу ЗСУ. За порушення правил загрожує штраф від 1020 до 8500 грн. Покарання буде куди суворіше, якщо власник безпілотника створив небезпеку для повітряних польотів: три роки в'язниці, якщо була загроза життю людей, і до 15 років, якщо порушення призвело до чиєїсь загибелі.
Мотив введення нових правил і ризики
За словами екс-заступника голови Державіаслужби Олександра Гречка, в Європі такі вимоги існують, і Україні вони теж необхідні.
"Нещодавно вийшла чергова європейська регуляція цього питання. І нам потрібно - польоти безпілотників нерідко небезпечні для життя людини. Мало того, що дрони вторгаються в приватну власність, так вони можуть нести дуже небезпечні речі, які можуть скинути", - вважає він.
Експерти нагадують, що в США, наприклад, існує заборона на проліт дронів над приватною власністю, а в Японії є цілий департамент поліції, який перехоплює безпілотники, які літають над режимними об'єктами. Глава профспілки журналістів, які використовують дрони, Валерій Яковенко, який брав участь у створенні правил, каже, що Державіаслужба опублікувала найжорсткішу версію з усіх, які напрацьовувалися.
"Мотив був такий: редакція документа існує вже більше півтора року, це тривалий процес, і вони змушені опублікувати його, інакше правил не було б і для класичної авіації. Але позитив у тому, що в самій службі зазначають: цей документ тимчасовий, і в оперативному порядку, починаючи з 19 червня, будуть вноситися зміни в ці правила, щоб вони влаштовували всіх, - пояснює він. - на жаль, ризики є для компаній, які використовують дрони в комерційних цілях. для виконання робіт часто необхідно підняти дрон вище 50 метрів , літати далі ніж 500 метрів і в різний час доби".
У самій Державіаслужбі вчора виступили із заявою, що вони відкриті до діалогу.
"Тимчасовий порядок не забороняє безпілотникам літати, наприклад, вище 50 метрів, а тільки встановлює норми подачі заявки для використання повітряного простору", - підкреслили в службі.
На думку Яковенко передбачена процедура повідомлення авіавластей - позитивна норма, яка дозволить уникнути претензій з боку авіарегуляторов. У свою чергу Федерація власників безпілотників України готується подати позов проти Державіаслужби. У федерації відзначили, що нові правила можуть уповільнити розвиток ринку безпілотників в Україні. Представники ФВБУ наполягають, що нові правила потрібно розробляти відповідно до Європейської концепції ризиків і дозволити польоти на 120 м вгору, а не на 50 м. Нарешті, юрист Масі Найєм каже, що правила "прямо порушують Конституцію в частині презумпції невинуватості і в частині права вільно збирати інформацію".
Як повідомляв портал "Знай.uа", американські журналісти дали прогноз розвитку технологій на найближче майбутнє.