В Україні планується запуск медичної реформи, яка розділила українців на два табори - прихильників і противників нововведень.


Останні завалюють інформаційний простір різними міфами і "страшилками", тому в Міністерстві охорони здоров'я вирішили їх розвіяти.


Міф №1 - медицина стане платною і дорогою

Насправді, реформа встановить чіткі правила, однакові для всіх громадян. Тепер стане ясно, за які послуги платитиме держава (повністю або частково), а за які - ні. При цьому первинні (послуги сімейних лікарів) і екстрена допомога залишаться безкоштовними. Крім того, держава повністю платитиме за ведення вагітності, пологи і лікування дітей. Послуги ж вторинного (спеціалізованого) та третинного (високоспеціалізованого) рівня держава буде сплачувати частково. За деякі з них пацієнтові, все ж, доведеться трохи доплатити.

Крім того, запустять окремі програми, наприклад, медичні субсидії і програми з лікування окремих захворювань.

Популярні новини зараз
В українців залишилося кілька годин: дзеркальна дата 24.04.2024 допоможе вам виконати бажане, правила Нові тарифи на воду для трьох категорій споживачів: як зміняться платіжки Червень принесе не лише тепло, а й гроші: хто отримає нову пенсію Що насправді роблять контролери з вашими лічильниками: чого боятися, а чого не варто
Показати ще

Міф 2 - закриються лікарні і звільнять багато лікарів

У законопроектах про медреформу мова про закриття медзакладів або скорочення медперсоналу не йде. При цьому автори реформи розраховують на те, що з часом конкуренція і принцип "гроші йдуть за пацієнтом" зробить мережі медустанов більш упорядкованими - поганообладнані, з невеликою кількістю пацієнтів, перепрофілюють під реальні потреби населення (реабілітаційні, діагностичні центри або хоспіси).

Якщо ж говорити про лікарів, то без роботи можуть залишитися лише ті, до кого не захочуть йти люди - у хорошого лікаря завжди буде потік пацієнтів і хороша зарплата.

Міф №3 - села залишаться без лікарів

Фельдшерсько-акушерські пункти нікуди не зникнуть. Фельдшерами лікарів не замінять, однак вони стануть їх помічниками, щоб доступ до медичної допомоги був навіть у найвіддаленіших селах.

Міф 4 - доведеться платити двічі: офіційно і хабар лікаря

Після введення реформи приводи для хабарів зникнуть, оскільки з'явиться чіткий тариф на кожну послугу, відомий всім. Якщо для конкретної послуги потрібна співоплати (держави і пацієнта), то вона буде відкритою, прозорою, офіційною. А будь-які вимоги медиків заплатити додатково - злочин, за який передбачена відповідальність, в тому числі кримінальна.

Міф 5 - до лікаря-фахівця потрапити можна буде лише через сімейного лікаря

Кожен матиме право звернутися до будь-якого лікаря-фахівця без направлення сімейного лікаря. Щоправда, в такому випадку, вам доведеться брати всі витрати на себе. Якщо ж підете за направленням - то за послугу заплатить держава або потрібно буде зробити невелику доплату.

Міф 6 - реформа суперечить Конституції

Якраз навпаки, реформа дозволить державі виконувати статтю 49 Конституції України, яка зобов'язує її створювати умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. Законопроект не передбачає стягнення з громадян ніякої плати за необхідну їм медичну допомогу. Медичні послуги, що виходять за рамки медичної допомоги, на вторинному і третинному рівні можуть співоплачуватись державою і самим громадянином.

Міф №7 - на реформу забракне грошей

Уряд вирішив виділити на цілі переобладнання і перепрофілювання закладів окрему інвестиційну субвенцію. Крім цього, МОЗ розрахував прогнозні обсяги видатків відповідно до Календарного плану реформи, який передбачає покрокові зміни протягом 2018-2020 рр.

Міф №8 - реформа посилить дефіцит лікарів

Навпаки, завдяки реформі у країні з'явиться фінансова мотивація для молоді для заохочення вибору професії лікаря.

Міф №9 - Національна Служба Здоров'я України - фінансовий "монстр", в розпорядженні якого буде 80 млрд грн

У НСЗУ немає цих коштів. Гроші акумулюються в державному бюджеті і зберігаються на казначейських рахунках. НСЗУ - це лише оператор, який контрактує закупівлю медичних послуг і підписує договори з медичними закладами та лікарями.

Міф №10 - НСЗУ не зможе надавати послуги і паралельно контролювати їхню якість

Все залежить від того, про яку якість йде мова. Контроль на рівні якості медичної допомоги або на рівні дотримання умов договору. Якщо говорити про лікарські помилки, то в цьому випадку контроль залишається за органом, який надає ліцензію - МОЗ. Якщо мова йде про якість обслуговування, то це компетенція НСЗУ - вона буде укладати договір і перевіряти його виконання, так само як страхова компанія перевіряє виконання умов страхового договору.

Як повідомляв портал "Знай.ua", одним з плюсів медреформи стане те, що українців звільнять від прив'язки до найближчої лікарні.