Якщо ви думаєте, що епоха колекторів вже пройшла - то глибоко помиляєтеся. Після кризи 2008 року - в більшості своїй вони займалися тими, хто не погашав іпотеку, погрожували забрати житло і навіть нерідко застосовували силу.

Зараз же в більшості своїй колекторські фірми займаються вибиванням відсотків у боржників за кредитами, або «гвалтують» по телефону тих, хто заборгував за інтернет або невеликий споживчий кредит. Ах да, найцікавіше, що нерідко вони дзвонять і загрожують тим, хто ніколи у житті взагалі не зв'язувався з борговими зобов'язаннями.

Колекторне беззаконня

«Мене атакують дзвінками ще з червня. Кожен день мені телефонують з різних номерів, представляючись співробітниками колекторської фірми «Кешпоінт» і просять віддати гроші, взяті в кредит взимку. При цьому, звертаються до мене, як до Олександри Мартинової. Але я таку навіть не знаю і, взагалі, сімку з цим номером купила в кінці травня, - обурено розповіла нам киянка Марія Арохіна. - І, якщо раніше мені дзвонили по 2 - 3 рази на день, то тепер доходить до параної - з початку серпня вони наярююьб по 6 - 7 разів і навіть на вихідних з 6.30 ранку».

Популярні новини зараз
Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
Показати ще

Подібну історію тільки пов'язану з іншою фірмою розповів нам киянин Роман. За його словами, колектори фірми Miloan регулярно телефонують і вимагають у нього гроші, які він у них не займав.

«Називають мене якимось Ярославом, а я їм пояснюю, що тут такого ніколи не було, у мене мій номер вже понад 10 років, який тут може бути Ярослав? - дивується Роман. - Причому, мене навіть не хочуть слухати, що я не Ярослав, продовжують називати мене Ярославом і питати, коли моя подруга Ольга віддасть борг. Ну як з ними можна спілкуватися, якщо вони просто не чують моїх пояснень, що тут такого людини немає! Після моїх обурень, колектор пообіцяв, що поставить мій номер на автовідповідач і мені будуть дзвонити серед ночі, доведуть до нервового зриву і того, що мені доведеться викинути сім-карту. Це хіба законні методи? Так у ХХІ столітті працюють в Україні? Це справжні гопники, які прикриваються телефоном, але продовжують вимагати гроші. В останній раз дзвонили з номера 093-170-01-15».

Знай.ua спробував зателефонувати за номером, який дав нам Роман, але там автовідповідач повідомив, що з'єднання неможливо. Це нас не здивувало, так як всі ті, кому дзвонили колектори, намагалися передзвонити їм, але це було також неможливо.

Тоді ми зайшли на сайт Miloan і знайшли їх міський номер. Зателефонувавши за ним, ми також не почули жодної відповіді, трубку просто не брали. Звернувшись до відгуків про цю компанію, ми прочитали багато цікавого.

І судячи з коментарів, у цій фірмі дійсно дуже грубо і неввічливо спілкуються не тільки з клієнтами, але і навіть з тими, хто нічого не знає про їх «шарашкіну контору».

Також додамо, якими ще брудними способами користуються колектори, щоб досягти бажаного. Вони не тільки дзвонять з погрозами в будь-який час доби, а й можуть розклеїти листівки з фотографією боржника і неприємним текстом біля будинку або роботи своєї жертви, зробити розсилку контактам боржника в соціальних мережах, дзвонити родичам і знайомим і т.д.

Що ж робити?

Ми вирішили звернутися в поліцію, щоб нам розповіли, як людям поступати в ситуаціях, коли їх тероризують колектори, а вони взагалі не винні.

«На подібні скарги ми можемо реагувати тільки в тому випадку, якщо є заява про те, що громадянину України загрожують тим чи іншим способом, - повідомили нам у прес-службі Національної поліції. - Але таких скарг, пов'язаних з колекторами, дуже мало до нас надходить».

Більш детально розповів нам, що ж робити в подібних ситуаціях київський юрист Євген Колесник.

«Якщо колектори дзвонять вам із загрозою регулярно, то не полінуйтеся записати одну з таких розмов, - повідомив він нам. - І чим більше там буде погроз і образ - тим краще. Саме цей записану розмови буде доказом у суді. І зможе зіграти на вашу користь».

При цьому адвокат зазначив, що виграти подібну справу може лише той, кому дійсно колектори дзвонять помилково.

«Тоді можна буде претендувати на моральну шкоду, - розповів Євген. - Якщо ж ви порушили кредитну угоду і не погасили вчасно свій борг, то колекторська компанія може подати зустрічний позов, який ви, звичайно ж, програєте, бо кредити потрібно погашати в строк».

У той же час він зазначив, що за рішенням суду стягнення може бути звернено на заробітну плату, стипендію, пенсію або майно боржника.

«Але розмір відрахувань із заробітної плати, пенсії або стипендії в даному випадку не може перевищувати 20%, - зазначив юрист. - Тому в залежності від суми боргу, це може тривати довгі роки. Що ж стосується майна, то заходити в житло боржника і описувати майно без рішення суду не можуть навіть державні (не кажучи вже про приватні) виконавці».

Але як показує практика, українських колекторів нічого не зупиняє, і вони не гребують прямими погрозами, нічними дзвінками або навіть застосовують силу до боржників. Все це наводить на думку, що це відбувається з мовчазної згоди зверху. Адже Мін'юст має всі можливості для того, щоб прикрити такі «шарашкіних контори», як «Кешпоінт» або Miloan, але чомусь цього не робить. Напевно, чимось вони корисні йому ...

Нагадаємо, раніше Знай.ua повідомляв про те, що колектори увірвалися до будинку бабусі і глумилися над її злиднями.