В цей день сонце досягає максимальної точки в небі. У народі вважають, що світило може заглянути в будь-який куточок і все побачити, а тому вважалося, що в цей день всі змови і магічні обряди збуваються.

Історія свята літнього сонцестояння

Безліч назв: Коловорот, Літа, Травник, Солнцекрес, Дух, Ярила, свято Роси - зустрічається в історії і культурі різних народів.

За давнім переказом, бог Сонця і богиня Води (Перун і Дана) стали подружжям 21 червня багато сотень років тому. З тих пір слов'яни шанують і відзначають цю дату, адже вся їх життя було пов'язане з родючістю, природою, погодними стихіями.

Популярні новини зараз
Унітаз буде як новий: секретний лайфхак досвідчених господарок Тариф 7,96 грн/куб діятиме не для всіх: кому доведеться платити більше Українцям видають 3600 грн на місяць: виплата тимчасова, варто поспішати Як в інших країнах звикли підтирати попу і чому на нас дивляться, як на дурнів: вся справа в культурі
Показати ще

За давньою легендою, на час сонцестояння припадає розквіт сил бога Сонця. У ніч літнього сонцестояння відбувається контакт людей з потойбічним світом духів і природою. Люди в своїх обрядах запрошують добрих фей приєднатися до свята.

Слов'янські предки день літнього сонцестояння ласкаво називали Семиярило. Язичницьке свято Купала після прийняття слов'янами християнської віри не зник, а просто перетворився в інше свято - Іоанна Хрестителя.

За старим стилем відзначають його 24 червня. За кордоном (Швеція, Фінляндія) день літнього сонцестояння влада оголосила загальним вихідним, прирівнюючи його до національних свят.

Які існують традиції, обряди, прикмети та повір'я на літнє сонцестояння

У Травник з давніх часів і до наших днів відбуваються різні обряди. Люди плетуть вінки, розважаються біля багаття. Особливе місце в повір'ях відведено рослинам. Люди досі вірять, що квітка папороті розквітає на одну мить в 00:00 і вказує, де заритий скарб.

Символи літнього свята

Серед рослин: яскраві квіти, дубові гілки, папороть, звіробій, ромашка, бузина.

Камені - бурштин, цитрин, сердолік, берил золотистий.

Пахощі - лаванда, ромашка фенхель, вербена.

При проведенні змов намагалися використовувати золотисті, оранжеві, червоні або зелені свічки.

Їжу на Літній Коловорот готували круглу, золотистого кольору. Це були млинці з сиром, пироги. Рослини, зібрані на свято, висушували і зберігали в мішечку, а також носили їх з собою для залучення уваги з боку коханого. Вінки з гірляндами проходили очищення за допомогою вогню і опускалися в річку. Все, що загадувати при цьому дії, збувалося в цьому ж році.

Що можна, що потрібно і що категорично не треба робити в період літнього сонцестояння

Про роботу забудьте! У багатьох країнах 21 червня офіційно оголошено вихідним днем. У цей день не можна сумувати. Це період зльоту, насолоди і радості. Іншими словами, цей час можна використовувати все, що спрямоване на добро, достаток, плодючість.

Стихійні сили природи допомагають творити чудеса. Ви можете проводити цей день, як тільки вам захочеться, ні в чому себе не обмежуючи. Головне - відчувати себе вільними і щасливими.

За традицією, слід відправитися ближче до природи. Наприклад, на берег водойми. Це найкраще місце для проведення свята. Поспостерігайте, як заходить і сходить сонце, подивіться на відблиски вогню. Ви сьогодні повинні бути єдиним цілим з природою. Їсти можна свіжі стиглі фрукти, зелень і продукти, що асоціюються з Сонцем, влітку, щастям. В якості напоїв потрібно вжити вино, а до нього спекти пшеничний круглий хлібець.

Старовинні обряди, які проводили на літній Коловорот

Для залучення магічної сили в період 19-22 червня проводилися різні ворожіння, обряди, ритуали: Жінки збирали м'яту і чебрець, кидали пучки трави в багаття і ворожили. Якщо дим пішов вгору - бути щастя, якщо вниз - буде біда.

Після закінчення ритуальних дій багаття обкладали березовими гілками, щоб захистити себе від злих духів. Вінки і квіти опускали на воду в подарунок богині Дані. Щоб привернути удачу, дівчата рвали польові квіти і плели з них вінок, думаючи при цьому про здоров'я, особисте щастя і достаток. Після того як вінок був готовий, запалювали свічку і загадували найпотаємніше бажання.

Люди вірили, що якщо провести всю ніч біля води і кожну годину пити по ковтку, можна змінити своє життя в кращу сторону. На заході люди дивилися на Сонце і просили у нього допомоги в справах виконання мрії тепла і Світу. Прийнято було проводити день літнього сонцестояння в колі рідних близьких і сім'ї. Постарайтеся і ви зробити також! Захисний обряд, що оберігає від нещасть. Проводиться в день сонцестояння 21 червня.

Перед обрядом зробіть невеликий мішечок і наповніть його сухими травами: лавандою, вербеною або іншими. Подумки складіть список своїх нещасть, проблем, прикрощів, жалю і хвороб. Напишіть його на папері і перев'яжіть червоною стрічкою. Кольори свічок: яскраво-жовта, червона. Запаліть свічки і ладан.

Потім скажіть: "О, Великі Богиня і Бог! Вся природа хвилюється під вашими енергіями, і Земля омита теплом і життям. Прийшов час забути пішли турботи і печалі, Прийшов час очищення. О, виблискує Сонце! Спали все непотрібне, Всі страждання, Всі печалі. Своєю могутньою силою Очисти мене! Очисти мене! Очисти мене! "

Візьміть свій список і запаліть його на червоній свічці. Коли він загориться, киньте його в котел (або іншу посудину) і скажіть: "Я виганяю вас силами Богині і Бога! Я виганяю вас силами Сонця, Місяця і зірок! Я виганяю вас силами Землі, Повітря, Вогню і Води!"

Зупиніться на кілька хвилин, вдивіться в ваші нещастя, що перетворюються в ніщо.

Потім скажіть: "О, Прекрасна Богиня! О, Прекрасний Бог! У цю ніч річної магії я молюся, щоб ви наповнили моє життя подивом і радостью.Помогіте мені налаштуватися на енергії, що течуть у нічному співаючим повітрі! Я дякую вам". Відчуйте природні сили, поточні через вас, які омивають вас духовною енергією.

Як повідомляв портал "Знай.uа", 18 червня, в народі примічали, що наставав час, коли починала цвісти костриця сон-трава. У цей день відзначали Дорофєєв день.