Меджліс кримськотатарського народу: історія створення і боротьба за національні інтереси

поділитись
30 червня вважається датою появи Меджлісу кримськотатарського народу, який покликаний захищати національні та культурні інтереси

У Сімферополі 30 червня 1991 закінчилася перша сесія Другого Курултаю кримських татар. Підсумком її стало формування аналога парламенту - Національний меджліс. Його очолив Мустафа Джемілєв, який і по наші дні залишається лідером кримськотатарського народу.

У статуті зазначено, що меджліс створений з метою подолання наслідків геноциду вчиненого проти кримських татар радянською владою, а також відновлення прав і національно-культурного самовизначення. Також він повинен був представляти інтереси народу перед українською владою, а також в міжнародних організаціях.

Передісторія створення Меджлісу кримськотатарського народу

Перший Курултай кримськотатарського народу провели 25 березня 1917 року в Сімферополі. Учасники зборів обрали мусульманський виконавчий комітет на чолі з тодішнім муфтієм Криму Нумано Челебіджихана. Але у радянської влади були абсолютно інші плани щодо кримських татар.

Декларацію про національний суверенітет кримськотатарського народу, положення про національний прапор і національний гімн, а також систему національного самоврядування вдалося прийняти тільки в 1991 році. Друга сесія Другого Курултаю кримських татар (у тюркських народів орган народного представництва) відбулася 27-31 липня 1993 роки вже за часів незалежності України.

Меджліс є виконавчим органом Курултаю кримськотатарського народу і обирається з його представників. Він складається з 33 членів. Протягом всього часу існування головою Меджлісу був Мустафа Джемілєв.

Тільки в листопаді 2013 року його очолив Рефат Чубаров. Тоді ж затвердили нову структуру, яка передбачала введення п'яти посад заступників голови. У всіх місцях проживання кримських татар в Україні обираються органи національного самоврядування - регіональні і місцеві меджліси. Вони безпосередньо підпорядковуються основному керуючому органу.

Меджліс в умовах російської окупації Криму

У 2014 році після анексії Криму Росією проти кримських татар почалися репресії. На сьогоднішній день російські окупанти заборонили діяльність Меджлісу.

Кримські татари вважають це переслідуванням і обмеженням прав корінного народу Криму. Це, на їхню думку, помста Кремля за опір російської агресії.

Проросійські маріонетки заборонили в'їжджати на територію анексованого Криму нинішньому главі Меджлісу Рефату Чубарову, Мустафі Джемілєву й низці інших кримськотатарських активістів.

Автор матеріалу: 
Александр Майер
Теги: 
меджліс, створення меджлісу, кримські татари, кримськотатарський народ
Компанія відмінила популярний серед українців рейс
0
0
05:00 19.08.2018
Скандальна сепаратистка не перестає шокувати своїми витівками
0
0
04:46 19.08.2018
У день святкування згадують двох перших пасічників України
0
0
02:52 19.08.2018
Трагедія сталась в Черкаському обласному дитячому санаторії "Сосновий бір"
0
0
01:11 19.08.2018
Страшне природне явище все частіше можна побачити в Україні
0
0
00:50 19.08.2018